Česká republika je šestou nejmírumilovnější zemí na světě

Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Česko se už tradičně řadí k nejmírumilovnějším státům na světě a ani letos tomu není jinak. V konkurenci 162 dalších států obsadilo vynikající šesté místo. Data vyplývají ze Světového mírového indexu, který zveřejnil britský Institut pro hospodářství a mír. Na prvním místě se objevil Island, na posledním je i vinou dlouhotrvající občanské války Sýrie.

Světový mírový index je sestavován od roku 2008 a vítězem se zatím pokaždé stal Island. Česká republika začínala na 21. místě, od té doby však až na rok 2012 putovala žebříčkem směrem vzhůru. Letošní šesté místo je výsledkem hodnocení 23 kategorií, mezi kterými je například míra kriminality, snadnost přístupu ke zbraním, velikost armády a její výzbroj, příspěvky na mírové mise OSN, vztahy se sousedy nebo mírumilovnost demonstrací.

V globálním součtu je podle Institutu pro hospodářství a mír situace ve světě o trochu lepší, než tomu bylo v minulém roce, i když se pomyslné nůžky mezi posledním a prvním státem více rozevřely. V Evropě je situace obecně klidná snad jen s výjimkou Ukrajiny (154. místo), která je zasažena konfliktem v Donbasu, Ruska (151. místo), Moldavska a několika balkánských zemí.

Zdroj: idnes.cz

Autor článku