Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká příroda se loni dočkala vzkříšení. Pomohlo více srážek

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Častější přeháňky, zataženo a chladnější klima než obvykle. Toho všeho jsme se dočkali v uplynulém roce. Tento v naší krajině poněkud neobvyklý jev údajně prospěl stromům v krajině i městech a snížil míru jejich fyziologického stresu. Lépe se také ujala výsadba.

Úhrn srážek za rok 2020 přesáhl podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu 735 milimetrů. To je o 139 milimetrů více oproti stejnému období v předloňském roce. Srážky navíc byly rozděleny rovnoměrně v celém roce, připomněla společnost Safe Trees, která se zaměřuje na péči o zeleň.

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Celá situace by se dala připodobnit k tonoucímu člověku, který se mohl jednou zhluboka nadechnout,“ uvedl pro Ekolist arborista Jaroslav Kolařík z organizace Safe Trees. „Suchá epizoda trvala přibližně pět let, stromy by k úplnému vzpamatování potřebovaly podobně dlouhou dobu. I tento výkyv však pomohl, snížil se fyziologický stres stromů, a to především v prostředí měst a obcí.

Srážky pomohly také přežití mladých stromků. V minulých letech se podle Safe Trees v některých případech procento odumřelých výsadeb pohybovalo kolem 40 procent. „Letos se díky rovnoměrnějšímu rozložení srážek výrazně zlepšila právě ujímavost mladých, nově zasazených stromů, u nichž je dostatek vláhy zásadním požadavkem pro přežití,“ uzavřel Kolařík.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.