Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká příroda se loni dočkala vzkříšení. Pomohlo více srážek

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Častější přeháňky, zataženo a chladnější klima než obvykle. Toho všeho jsme se dočkali v uplynulém roce. Tento v naší krajině poněkud neobvyklý jev údajně prospěl stromům v krajině i městech a snížil míru jejich fyziologického stresu. Lépe se také ujala výsadba.

Úhrn srážek za rok 2020 přesáhl podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu 735 milimetrů. To je o 139 milimetrů více oproti stejnému období v předloňském roce. Srážky navíc byly rozděleny rovnoměrně v celém roce, připomněla společnost Safe Trees, která se zaměřuje na péči o zeleň.

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Celá situace by se dala připodobnit k tonoucímu člověku, který se mohl jednou zhluboka nadechnout,“ uvedl pro Ekolist arborista Jaroslav Kolařík z organizace Safe Trees. „Suchá epizoda trvala přibližně pět let, stromy by k úplnému vzpamatování potřebovaly podobně dlouhou dobu. I tento výkyv však pomohl, snížil se fyziologický stres stromů, a to především v prostředí měst a obcí.

Srážky pomohly také přežití mladých stromků. V minulých letech se podle Safe Trees v některých případech procento odumřelých výsadeb pohybovalo kolem 40 procent. „Letos se díky rovnoměrnějšímu rozložení srážek výrazně zlepšila právě ujímavost mladých, nově zasazených stromů, u nichž je dostatek vláhy zásadním požadavkem pro přežití,“ uzavřel Kolařík.

Související články

Zaručeně zlepší den

Senioři si přijdou na své. Botanická zahrada pro ně chystá vzdělávací program

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Češi zachránili už stovky srnčat. Pomohly jim drony s termokamerou

Venkovská dovolená? Vyrazte na Vysočinu a podpořte lokální farmáře

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…