Češi využili procházek v přírodě ke sběru odpadků

Zdroj fotografie: Canva

Češi nejsou lhostejní vůči prostředí, ve kterém žijí, a to ani v náročných časech pandemie. Hromadná dobrovolnická úklidová akce Ukliďme Česko byla sice přeložena na září, někteří lidé se však navzdory tomu do sbírání odpadků pustili. Uposlechli tak výzvu zástupců organizace, abychom uklízeli během pobytu v přírodě. Třeba ve Velaticích na Brněnsku při procházkách nasbírali místní téměř 20 pytlů odpadu.

„Lidé měli o akci Ukliďme Česko zájem, proto nás mrzelo, že ji musíme zrušit. Napadlo nás ale vyhlásit úklid individuálně a chytlo se to,“ uvedl starosta obce Velatice Jan Grolich. Obec se k akci Ukliďme Česko chtěla letos připojit poprvé. K individuálnímu úklidu tedy vyzvala zájemce v rozhlasu, na webu a na sociálních sítích. Na víkend pak připravila pytle na plasty a ostatní odpad, které si mohli občané vyzvednout. Při procházce s rodinou pak vysbírali odpadky kolem silnic a potoka.

Spolek Ukliďme Česko musel pravidelnou akci kvůli epidemii přeložit z původně plánovaného termínu 4. dubna na 19. září. Akce se při té příležitosti spojí s Celosvětovým dnem úklidu. Cílem iniciativy je uklidit jak nepořádek na veřejných prostranstvích, tak černé skládky. V loňském roce se zapojilo přes 150 tisíc dobrovolníků.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.