Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi mají být na co hrdí. Do podpory Ukrajině se zapojili miliardáři, firmy, školy i jednotlivci

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Neskutečná vlna solidarity se každý den znovu a znovu rodí v českých rukou. Finanční a materiální pomoc Ukrajině organizuje stát, kraje, města, spolky, soukromé firmy i jednotlivci. Příchozím uprchlíkům lidé nabízejí práci a střechu nad hlavou. Jaké konkrétní kroky na podporu Ukrajiny u nás zatím vznikly?

Humanitární pomoc

České dráhy i soukromí dopravci jako RegioJet či Regio Cargo Group vypravují na Ukrajinu pravidelné vlaky s humanitární pomocí. Zajišťují tak evakuaci osob a přepravu potřebných věcí ze sbírky organizace Člověk v tísni. Sbírky organizuje také bezpočet humanitárních a neziskových organizací, divadel, univerzit i jednotlivců.

Materiální sbírka pro Ukrajinu v Brně. Foto: David Konečný

Aby podpořili přímo místní obyvatele, které válka připravila o příjem, pronajímají si lidé přes službu Airbnb bydlení na Ukrajině, které samozřejmě neplánují využít. Společnost Airbnb navíc hostitelům odpustila veškeré poplatky za zprostředkování ubytování a všechny peníze tak putují přímo lidem. Slíbila také bezplatné ubytování pro více než 100 tisíc uprchlíků.

Finanční pomoc

Za pouhé dva týdny se podařilo ve finančních sbírkách vybrat přes 1,5 miliardy korun. Jedná se o zatím největší finanční pomoc lidem zasaženým katastrofou vybranou v Česku. Další miliony proudí na pomoc Ukrajině od velkých českých firem a podnikatelů. Solidaritu spustil svou twitterovou výzvou podnikatel Jan Bárta ze společnosti Pale Fire Capital a po jeho boku se se svými štědrými dary rychle postavily firmy jako Alza.cz, Seznam.cz, Česká spořitelna či Livesport.

Tweet Jana Bárty, který odstartoval vlnu solidarity mezi podnikateli. Zdroj: Jan Bárta

Uprchlíci v Česku

Pomoci se dostane i lidem, kteří před válkou utíkají do Česka. Střechu nad hlavou poskytují Ukrajincům kromě veřejné správy také samotní Češi, kteří pod svá křídla berou celé utečenecké rodiny, vyklízí pro ně byty, darují jim nábytek i základní vybavení domácnosti.

Některá města také uprchlíkům poskytují bezplatnou dopravu v MHD, ve které se stačí prokázat platným vízem. K těmto městům patří třeba Praha nebo Plzeň. Při hledání práce pak pomáhají příchozím Ukrajincům například servery Jobs.cz nebo Prace.cz, které zavedli novou kolonku pro vyhledávání zaměstnání. Pracovní pozice, které nevyžadují znalost češtiny, jsou tak nově označeny štítkem vhodné pro Ukrajince.

Ilustrační foto: Freepik

Rozptýlit uprchlíky a jejich děti alespoň na chvíli od náročné životní situace si předsevzala řada zábavních, vzdělávacích i sportovních center po celé republice. Zdarma či za symbolický poplatek 1 Kč tak mohou Ukrajinci navštívit například zoologické zahrady v Brně, Praze, Plzni nebo Ostravě, Matějskou pouť na pražském výstavišti, Loutkářské muzeum v Chrudimi, plavecký bazén či kluziště v Ostravě a mnoho dalších míst.

Autorský článek Venduly Čermákové

Související články

Zaručeně zlepší den

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Čichací auto zvládá změřit množství emisí za jízdy. Jak to funguje?

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Změna v krmení zvířat poskytne jídlo pro miliardu lidí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…