Češi jsou ve zkouškách z angličtiny v první desítce ze 130 zemí

Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Podle dlouhodobých statistik výsledků Cambridge testů z angličtiny si Češi vedou velmi dobře. Ve výčtu 130 zemí se Česko usadilo v první desítce. Podle Arkadiusze Jaworského, který má na starosti region s Českou republikou, je u nás o 85 procent účastníků s nejlepší známkou více, než činí průměr všech zemí.

I když Češi v testech dosahují velmi kvalitních výsledků, své znalosti mají leckdy problém uplatnit. Na vině může být i nízká úroveň učitelů angličtiny. „Stále více lidí se chce naučit anglicky a na to nemáme dostatek kvalitních pedagogů. Dále je ještě větším problémem, že se pedagogové málo věnují konverzacím se žáky,“ vysvětlil Jaworski. Často to tak podle něho ve třídách vypadá tak, že učitelé studentům zadají úkoly a ty pak písemně vypracují, což je špatně.

Na rozdíl od schopnosti konverzovat se u nás upřednostňuje správnost gramatiky, což je i jednou součástí testu. Dále se zkouší čtení, psaní, poslech a právě konverzace. Na té je nejvíce vidět rozdíl mezi hodnocením Cambridge testů a přístupu učitelů. „V Polsku jsme učitelům pustili záznam z konverzační zkoušky a mnoho z nich reagovalo tak, že by zkoušeným nikdy zkoušku neuznali,“ divil se Jaworski. Podle něho je důležitější schopnost konverzovat než naprostá bezchybnost.

Česká maturita z angličtiny by se dala přirovnat ke zkoušce FCE (Cambridge English: First), což je lehčí úroveň testu. Vysvětlit se to dá i spoluprací českého ministerstva školství a Cermatu s Cambridge English. Od příštího roku bude Cambridge English organizovat bezplatné kurzy pro učitele s cílem efektivního zařazení konverzace do výuky. Letos se na školení přihlásilo 360 učitelů a podle ohlasů z Polska se jedná o velmi úspěšný projekt.

Zdroj: ihned.cz

Autor článku

Profilový obrázek