Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi darovali statisíce korun na obnovení zanedbaných lesů a luk

Zdroj fotografie: Canva/Pojo Jozef Polc

Češi se zajímají o prostředí, ve kterém žijí. Svědčí o tom částka, kterou dobrovolní dárci zaslali ochráncům přírody na výkup chráněných lesů a luk, o které se celá desetiletí nikdo nezajímal. Kvůli zanedbání péče se tamní rozmanitá krajina v rukou některých soukromníků proměnila ve zpustlý a neupravený les. Český svaz ochránců přírody tak díky vybraným financím od veřejnosti odkoupil pozemky v Bílých Karpatech.

„Aktuálně máme na účtu dva milióny a na výkup jednoho pozemku potřebujeme většinou 100 až 200 tisíc,“ uvedla Jitka Říhová z ČSOP Bílé Karpaty pro Českou televizi. Ochráncům přírody se tak podařilo získat už 150 hektarů půdy na různých místech. Les teď čekají velké úpravy. V plánu je odstranění všech malých keříků a náletových dřevin. Zůstat by měla vzrostlá zeleň, zejména duby. Na loukách pokvete luční kvítí a podle ochránců přírody snad i orchideje. Zanedbané louky a zpustlé lesy by mohly rozmanitými druhy rostlin a živočichů znovu ožít už za pár měsíců.

Spolek Český svaz ochránců přírody tvoří lidé, které spojuje aktivní zájem o ochranu přírody a krajiny. Posláním sdružení je ochrana a obnova přírodního dědictví, ekologická výchova a podpora trvale udržitelného života. Funguje od roku 1979 a v současnosti čítá kolem sedmi tisíc členů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.