Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi darovali statisíce korun na obnovení zanedbaných lesů a luk

Zdroj fotografie: Canva/Pojo Jozef Polc

Češi se zajímají o prostředí, ve kterém žijí. Svědčí o tom částka, kterou dobrovolní dárci zaslali ochráncům přírody na výkup chráněných lesů a luk, o které se celá desetiletí nikdo nezajímal. Kvůli zanedbání péče se tamní rozmanitá krajina v rukou některých soukromníků proměnila ve zpustlý a neupravený les. Český svaz ochránců přírody tak díky vybraným financím od veřejnosti odkoupil pozemky v Bílých Karpatech.

„Aktuálně máme na účtu dva milióny a na výkup jednoho pozemku potřebujeme většinou 100 až 200 tisíc,“ uvedla Jitka Říhová z ČSOP Bílé Karpaty pro Českou televizi. Ochráncům přírody se tak podařilo získat už 150 hektarů půdy na různých místech. Les teď čekají velké úpravy. V plánu je odstranění všech malých keříků a náletových dřevin. Zůstat by měla vzrostlá zeleň, zejména duby. Na loukách pokvete luční kvítí a podle ochránců přírody snad i orchideje. Zanedbané louky a zpustlé lesy by mohly rozmanitými druhy rostlin a živočichů znovu ožít už za pár měsíců.

Spolek Český svaz ochránců přírody tvoří lidé, které spojuje aktivní zájem o ochranu přírody a krajiny. Posláním sdružení je ochrana a obnova přírodního dědictví, ekologická výchova a podpora trvale udržitelného života. Funguje od roku 1979 a v současnosti čítá kolem sedmi tisíc členů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Nejbezpečnější evropské země, do kterých lze v roce 2023 cestovat

Dospívající, kteří prožijí pocit lásky, vyrůstají ve zdravé dospělé, zjistili vědci

Češi míří až ke hvězdám. Mají na oběžné dráze další malou družici

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…