Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi darovali statisíce korun na obnovení zanedbaných lesů a luk

Zdroj fotografie: Canva/Pojo Jozef Polc

Češi se zajímají o prostředí, ve kterém žijí. Svědčí o tom částka, kterou dobrovolní dárci zaslali ochráncům přírody na výkup chráněných lesů a luk, o které se celá desetiletí nikdo nezajímal. Kvůli zanedbání péče se tamní rozmanitá krajina v rukou některých soukromníků proměnila ve zpustlý a neupravený les. Český svaz ochránců přírody tak díky vybraným financím od veřejnosti odkoupil pozemky v Bílých Karpatech.

„Aktuálně máme na účtu dva milióny a na výkup jednoho pozemku potřebujeme většinou 100 až 200 tisíc,“ uvedla Jitka Říhová z ČSOP Bílé Karpaty pro Českou televizi. Ochráncům přírody se tak podařilo získat už 150 hektarů půdy na různých místech. Les teď čekají velké úpravy. V plánu je odstranění všech malých keříků a náletových dřevin. Zůstat by měla vzrostlá zeleň, zejména duby. Na loukách pokvete luční kvítí a podle ochránců přírody snad i orchideje. Zanedbané louky a zpustlé lesy by mohly rozmanitými druhy rostlin a živočichů znovu ožít už za pár měsíců.

Spolek Český svaz ochránců přírody tvoří lidé, které spojuje aktivní zájem o ochranu přírody a krajiny. Posláním sdružení je ochrana a obnova přírodního dědictví, ekologická výchova a podpora trvale udržitelného života. Funguje od roku 1979 a v současnosti čítá kolem sedmi tisíc členů.

Související články

Zaručeně zlepší den

O krásných duších ve škaredých tělech. Češi připravují animovaný film o hovínkách

Zelený zázrak ve stavebnictví. Budovy z technického konopí snižují uhlíkovou stopu a šetří energii

Stačí jedno gesto. Oběti domácího násilí mohou požádat o pomoc tímto nenápadným signálem

Rozlučte se s nudnou distanční výukou. Čeští vědci oživí on-line hodiny bez nároku na honorář

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…