Čerstvý mistr světa v lezení Adam Ondra se pokusí o zdolání americké Dawn Wall

Zdroj fotografií: archiv Adama Ondry

O Adamovi Ondrovi z Brna jste už možná někdy slyšeli. Jedná se o jednoho z nejlepších lezců na světě, což nedávno potvrdil ziskem titulu mistra světa v lezení na obtížnost. Před sebou má ale obrovskou výzvu v podobě volného přelezu legendárního masivu El Capitan cestou Dawn Wall nacházející se v americkém Yosemitském národním parku. Pokud by uspěl, stal by se Adam Ondra teprve druhým člověkem, kterému se stejná věc podařila.

adam-ondra-by-pavel-blazek-3

Společně s Pavlem Blažkem se Adam Ondra v současnosti připravuje přímo na El Capitanu. Důležité je si celou trasu po částech projít a nacvičit nejobtížnější kroky v přelezu, aby celý pokus mohl hladce proběhnout. „Chtěl bych cestu vylézt na jeden zátah volným lezením za několik dnů. V tom by byl můj přelez hodnotnější, protože by proběhl rychleji než první historický výstup,“ vysvětluje Ondra. Zdolání stěny na jeden zátah se nazývá „single push“. Na Dawn Wallu se podobná věc zatím podařila pouze Američanům Tommymu Caldwellovi a Kevinu Jorgensonovi, kteří si svým výkonem vysloužili velkou vlnu mediálního zájmu a okrajový sport ve Spojených státech silně zpopularizovali.adam-ondra-by-pavel-blazek-2

Velká výzva však výrazně pracuje i v Ondrově podvědomí. „Nikdy jsem nelezl tak velkou stěnu, jako je El Capitan. Jsem zvyklý na sportovní lezení, ale tohle je docela o něčem jiném, hlavně v jištění. Byl jsem překvapený, že tu při lezení zažívám i strach, což mi dává hodně moc do budoucna. Je to pravé dobrodružství, a to mě moc baví,“ popisuje nové zkušenosti Ondra. Respekt podle něho nahání zejména extrémně hladká a klouzavá žula. Místy až kolmé stěny vyžadují pečlivou přípravu, která zabere spoustu času. „Dawn Wall je velmi náročná na techniku a preciznost nohou, protože tu chybí chyty, za které se dá zabrat,“ vysvětluje Ondra.

adam-ondra-by-pavel-blazek-1

I když je hlavním cílem cesty Dawn Wall, má Ondra za sebou už další populární cesty nacházející se na masívu. Jednou z nich je asi nejoblíbenější cesta zvaná „The Nose“, kterou zdolal se svým otcem. Jednalo se o přelez na první pokus bez specializovaného tréninku. „Pro mého tátu byl The Nose velký sen a jsem rád, že se nám to společně podařilo. Je to ohromný zážitek, člověk si celý den může jen tak lézt a lézt,“ popsal první dojmy z Yosemitského lezení Ondra. Nezbývá než držet Adamovi Ondrovi s Pavlem Blažkem palce, aby se jim tato extrémně náročná trasa podařila zlézt podle plánů.

Autor článku

Profilový obrázek