Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čerstvá a lokální zelenina na poušti i ve městě. Pěstování v kontejnerech slibuje revoluční změny

3 minuty radosti
Hydroponické kontejnery mohou přispět k naší potravinové soběstačnosti. Foto: GreeenTech

Pěstovat plodiny kdekoliv, bez ohledu na počasí, zcela bez postřiků a s minimem vody. Zdá se vám to jako sci-fi? Česká společnost GreeenTech se do této výzvy pustila s vervou. Inovativní technologie hydroponických pěstebních kontejnerů umožňuje pěstovat zeleninu, bylinky i drobné ovoce ve městě i na poušti. Může tak významně přispět k podpoře lokálních výrobců a potravinové nezávislosti nejen České republiky. Bylinky z chytrých kontejnerů už můžete ochutnat na farmě v centru Prahy.

Sklízet šťavnatou a chutnou zeleninu po celý rok je snem mnoha farmářů. Společnost GreeenTech svým moderním přístupem k zemědělství dokazuje, že je to možné. Klíčem úspěchu je vertikální hydroponie. Metoda pěstování bez půdy využívá živný roztok, který cirkuluje u kořenového systému rostlin. Pěstování na farmách nebo v pěstebních kontejnerech je kontrolované a řízené na dálku. Moderní technologie tak rostlinám dodají potřebnou teplotu, vlhkost i osvětlení a nezávisle na vnějším prostředí simulují ideální podmínky pro růst. Celý proces se proto obejde bez jakýchkoliv postřiků a hnojiv.

Bylinky i zeleninu lze pěstovat bez ohledu na počasí a místo. Foto: GreeenTech

Inovátorský projekt společnosti GreeenTech, kterou v červenci 2020 založili Dmitrij Lipovskij, Karolína Pumprová a Milan Souček, má ambici zajistit lidem přístup ke zdraví prospěšným lokálním potravinám bez ohledu na roční dobu, a tím nastartovat cestu k potravinové soběstačnosti České republiky. „Dlouhodobý pracovní pobyt v Číně mi ukázal, jak fungovat neudržitelně. Po návratu do Čech jsem si vzal za cíl vytvořit technologii, která bude přispívat k zelené budoucnosti a zdravé urbanizaci,“ vysvětluje výkonný ředitel firmy GreeenTech Dmitrij Lipovskij.

Plody pokrokového pěstování plodin mohou zájemci ochutnat již nyní. Městská farma HerbaFabrica v pražském Vnitrobloku pěstuje čerstvé bylinky a zeleninu pro veřejnost i místní restaurace. Všechny plodiny se balí do recyklovatelných papírových obalů a semínka se vysazují do kompostovatelné konopné pěstební rohože. Druhá farma vznikne brzy v Hostivaři a poslouží mimo jiné i pro testování nových technologií.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Návaly horka už nemusí být pro ženy v menopauze strašákem. Na trhu je prádlo, které pomůže

Pilulka 3 v 1 snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění

Oprava díry v ozonové vrstvě byla úspěšná. Jak se z toho můžeme poučit do budoucna?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…