Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bylina prospěšná nejen lidem. Ostropestřec mariánský pomáhá závodním koním

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Ostropestřec mariánský je využíván zejména ke zvýšení denních hmotnostních přírůstků u zvířat nebo pro účely veterinární medicíny a farmakologie. Odborníci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně nově zjistili, že výtažky ze semen ostropestřce mimo jiné vykazují léčivé i regenerační účinky u závodních koní. Obdobně prospěšné by přitom mohly být i pro člověka.

Vliv ostropestřce a fyzické zátěže sportovních koní na biochemické parametry krve nebyl doposud prozkoumán. Pakliže bude prokázán pozitivní efekt, a dosavadní zjištění tomu nasvědčují, na zdravotní ukazatele v souvislosti se snížením negativních dopadů stresu, tato technologie může být rozšířena i do dalších odvětví výživy nejen zvířat, ale i člověka,“ uvedl Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury České republiky, která výzkum finančně podpořila.

Foto: Ing. Andrej Bátik (člen řešitelského týmu projektu)

Ostropestřec mariánský má prokazatelné pozitivní účinky na zdraví. Kromě koní byl podáván taky některým hospodářským zvířatům a jeho pozitivní vliv byl potvrzen několika farmaceutickými studiemi. Populární je zejména pro svou nulovou toxicitu. „Látky obsažené v semeni ostropestřce mají potenciální vliv na zmírnění nebo prevenci negativních důsledků fyzické zátěže na organismus. Mohou pozitivně ovlivnit i energetický metabolismus během samotné fyzické zátěže sportovních koní,“ vysvětlila Hana Dočkalová z Mendelovy univerzity v Brně. Tříletý výzkumný projekt bude dokončen příští rok. Výsledky pak budou k dispozici v podobě série odborných článků.

Zdroj: TA ČR

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Slunce, jak ho neznáme. Nové snímky odhalují neskutečné detaily jeho atmosféry

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…