Brněnští medici z Masarykovy univerzity budou mít „zkušební“ nemocnici

Zdroj fotografie: pixabay.com

Medici z Masarykovy univerzity v Brně budou mít brzy možnost si vyzkoušet lékařské zákroky nanečisto. Příští rok totiž začne výstavba unikátního simulačního centra v Bohnicích, které bude stát 880 milionů korun. Do tří let si zde budou moci mladí medici natrénovat veškerou práci jako v nemocnici.

Pětipatrová nízkoenergetická budova bude obsahovat vše, co k nemocnicím patří – urgentní příjem v přízemí, jednotku intenzivní péče, operační sály a dokonce i porodnici. Nebudou chybět ani vyšetřovny, zubní oddělení a klasické lůžkové oddělení. Na střeše by pak měl vzniknout heliport pro nácvik transportu pacienta z vrtulníku. Cílem výstavby této multifunkční budovy je především zkvalitnění a zatraktivnění studia medicíny za pomoci dostupných moderních technologií.

Studenti prvního ročníku si tak budou moci vyzkoušet odběr krve nebo podání léku do žíly, v dalším ročníku pak práci v kolektivu a ti v nejvyšších  ročnících povedou samostatně operace v téměř autentickém prostředí. „Právě operační sál kopíruje ten skutečný s anesteziologickým pracovištěm, prostředím pro operatéra, místem pro umývání rukou, operačním stolem a světly,“ vysvětlil odborný garant projektu Petr Šťourač. Stavět by se mělo začít na jaře příštího roku a první studenti by mohli budovu využívat už na podzim roku 2020.

Zdroj: idnes.cz

Autor článku

Profilový obrázek