Brněnský projekt chce učit znakovou řeč mlsáním čokolády

Zdroj fotografie: nangu.cz

Téměř všichni neslyšící potřebují ke komunikaci s ostatními znakovou řeč. Tu však ovládá jen malé procento slyšících, proto je pro lidi bez sluchu velmi složité se domluvit. Pomoci by mohla čokoláda. Ano, čtete dobře. Zuzana Filipová, autorka projektu Nangu, si dala za cíl pomoc neslyšícím díky čokoládě ve tvaru rukou.

Filipová by prostřednictvím čokoládových končetin ráda naučila širší veřejnost znakovou řeč a také zaměstnávala brněnské neslyšící. „Jedná se o 3D čokoládové mini ruce, které slyšící naučí spoustu výrazů ve znakové řeči a navíc si na sladkostech mohou pochutnat,“ uvedla Filipová. Důležitým aspektem programu jsou především finance, kterých není v současnosti dostatek. „Musíme sehnat dostatek peněz na zakoupení výrobního stroje. Bez něj bohužel nemůžeme ruce vyrábět,“ dodala Filipová. Stroj je však podle ní dostupný.

Nápad Zuzany Filipové ocenili porotci soutěže T-Mobile Rozjezdy a nyní se může stát vítězem ceny veřejnosti. „To by znamenalo 150 tisíc korun do rozpočtu, které by pokryly náklady na stroj. Pak bych konečně mohla začít vyrábět a tím pádem i zaměstnávat neslyšící. Kromě nich by si z projektu odnesly poznatky i děti s dospělými, konkrétně interaktivním mlsáním znakovky,“ dodala Filipová.

Zdroj: brnenskadrbna.cz

Autor článku