Britští vědci vracejí lidem pomocí kmenových buněk zrak

Zdroj fotografie: Pixabay

Londýnské centrum na léčbu slepoty hlásí významný objev. Vědcům se podařilo vrátit zrak dvěma seniorům s použitím kmenových buněk. Postarší pár měl velké problémy se zrakem kvůli podmíněné makulární degeneraci (AMD) a nebyl schopen rozeznat tváře lidí.

Řešení našli vědci v podobě „záplaty“ tvořené z kmenových buněk. Metodu bude třeba dále testovat, ale první výsledky jsou velmi slibné. „Tato studie představuje opravdový pokrok regenerativní medicíny a otvírá bránu pro nové možnosti léčby osob s AMD. Pokud vše půjde podle plánu, budeme schopni do pěti let poskytovat zákrok jako běžně dostupnou terapii,“ uvedl Pete Coffey z Londýnského centra na léčbu slepoty. Kvůli AMD oslepne na celém světě nejvíce lidí, jen ve Velké Británii zhoršuje zrak 600 až 700 tisícům lidem.

Oběma pacientům byl implantován do oka shluk upravených kmenových buněk tak, aby byly schopné zajistit správnou činnost žluté skvrny. Ta má za úkol maximální ostrost vidění. „Očekávali jsme, že 30 procent pacientů by mohlo mít výrazně lepší výsledky, ale na čtení jsme ani nepomýšleli,“ dodal Coffey. Už první dva pacienti připravili vědcům velké překvapení a po terapii jsou oba schopni bez větších problémů číst.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek