Britské supermarkety odmítly prodávat zboží získávané prací cvičených opic

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

O rutinní práci se mnohdy s nadsázkou říká, že by ji zvládly i cvičené opičky. Když se však tato paralela stane realitou, žádá si jasné stanovisko. V uplynulých dnech jej vydaly i mnohé britské supermarkety.

Několik britských obchodní řetězců vyhlásilo bojkot produktů vyrobených z kokosových ořechů, pro jejichž sběr mají být v Thajsku využíváni vycvičení makakové. Na informaci, kterou zveřejnilo sdružení na ochranu zvířat PETA, takto zareagovaly například řetězce Waitrose, Ocado, Co-op, Boots nebo Morrisons. Podle PETA je důvodem k tomuto vykořisťování rychlost sběru, v níž opice člověka mnohonásobně předčí – dospělý samec makaka dokáže natrhat až tisíc kusů kokosových ořechů denně, zatímco lidský pracovník okolo osmdesátky.

K odmítnutí těchto praktik vyzvala na svém twitterovém účtu také snoubenka britského premiéra Carrie Symondsová, která se v ochraně přírody dlouhodobě angažuje. Odezva na sebe nenechala dlouho čekat. Některé řetězce, k nimž patří například Tesco, prohlásily, že žádnou z inkriminovaných značek ve svém sortimentu nenabízejí. Další řetězce, včetně známého Sainsbury’s, pak slíbily udělat revizi a případné problematické produkty z nabídky stáhnout.

Zdroj: BBC, PETA

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.