Vědcům v Západní Austrálii se podařil přelomový objev. Nalezli první tisícinožku na světě. Nový druh pojmenovali Eumillipes Persephone po řecké bohyni podsvětí.
Nález je unikátní v tom, že mnohonožka má 1 306 nohou, čímž předčila dosavadní rekord, který držel živočich se 750 končetinami. Osm tisícinožek se přitom podařilo vědcům objevit náhodou při zkoumání vlivu podzemních vod na životní prostředí ve třech vrtech v hloubce mezi 15 a 60 metry. Samotné vědce nález překvapil, protože výskyt mnohonožek v tomto prostředí není obvyklý. Většinou se nalézají na povrchu a rozkládají organické látky, jako je listí.
Druh nově objevené mnohonožky má nitkovité tělo skládající se z až 330 článků, krátké nohy a kuželovitou hlavu. Stejně jako všichni živočichové, kteří žijí ve tmě, je slepá a bledá. Odborníci předpokládají, že se živí houbami, zatím ale ještě nemají dostatek informací. Momentálně také zjišťují, jestli by látky produkované těmito živočichy nemohly pomoct při léčbě některých onemocnění.
Zdroj: Radio Wave, The Guardian
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…