Blog Humans of Prague pomáhá bořit předsudky o bezdomovcích

Zdroj fotografie: FB Humans of Prague

Uklízečka, manažer nadnárodní korporace, ale třeba i student umění. Všechny tyto lidi můžete potkat v jakémkoliv českém větším městě, zejména pak v Praze. Tomáš Princ, autor blogu Humans of Prague, brázdí ulice a fotí si náhodné kolemjdoucí, jichž se ptá na jejich životní příběh. V polovině května se zaměřil na lidi z okraje společnosti. Vznikla tak série pěti příběhů, mnohdy až nepředstavitelných. Vždyť je také napsal sám život.

Tomáš Princ už tři roky s fotoaparátem v ruce zpovídá různé neznámé lidi a jejich příběhy sdílí na blogu Humans of Prague. Právě tento blog dostal letos cenu Magnesia Litera v kategorii blog roku. „Sám jsem spíše filmař a fotograf, takže mě nikdy nenapadlo, že bych mohl získat literární cenu,“ uvedl pro server ihned.cz ke svému vítězství Princ.

V příspěvcích Tomáše Prince se objevují lidé, které v ulicích běžně a denně potkáváme. Před nedávnem se ale zaměřil na pět osob určitým způsobem spojených s problémem bezdomovectví. „S nápadem udělat sérii o bezdomovectví původně přišli lidé pracující v organizacích věnujících se tomuto tématu,“ upřesňuje Princ, jehož nápad zaujal a rozhodl se vytvořit krátké profily bezdomovců. „Myslím si, že bezdomovci jsou jedna ze skupin obyvatel, se kterou se pojí velké množství předsudků a zjednodušení,“ dodává Princ.

Jedním z bezdomovců je i Honza. Na ulici se dostal především kvůli gamblerství a alkoholu. Stejně jako zbylá čtveřice měl štěstí, zpět do života se dostal mimo jiné přes víru v Boha. Dnes i díky sociálnímu programu Pragulic, jenž Prince se čtyřmi dalšími organizacemi oslovil, provádí zájemce Prahou na místa spjatá s bezdomovectvím.

Příběhy zaujaly velké množství lidí, na Facebooku se Tomáš Princ dočkal kladných ohlasů. „Lidé reagovali velmi dobře, dokázali se vcítit do kůže potřebných,“ má radost Princ a už nyní spřádá plány na další krátký seriál z prostředí sociálně vyloučených. „Určitě bych chtěl udělat další série, alespoň jednu bych rád vytvořil toto léto,“ odhaluje Princ další směr, kterým by chtěl alespoň krátkodobě projekt Humans of Prague nasměrovat.

Zdroj: Humans of Prague, ihned.cz, Tomáš Princ

Autor článku

Profilový obrázek