Beskydské Pustevny získaly peníze na opravy a rekonstrukce

Zdroj fotografie: wikipedia.commons.org

Knížecí cestu spojující obec Trojanovice a beskydskou horu Pustevny čeká oprava. Pětikilometrový úsek je velmi vytěžovanou turistickou trasou a Moravskoslezský kraj chce do renovace investovat zhruba šest milionů korun. Cestu využívají převážně pěší, v zimě se pak stává oblíbenou lyžařskou trasou.

Komunikace patří už dva roky obci Trojanovice, která už dříve investovala do odvodnění přibližně 600 tisíc korun. Kompletní opravu ale nebyla schopná zajistit, a tak požádala o pomoc kraj. Pustevny se tak postupně mění z lyžařského střediska na centrum s celoročním vyžitím. Kromě běžkování nebo lyžování na sjezdovkách zde vzkvétá především pěší turistika. V polovině minulého měsíce pak řezbáři při již tradičním sympoziu na Pustevnách vyřezali dřevěné sochy pro připravovanou naučnou stezku.

Důležitou událostí je také nová výstavba horní stanice lanovky. Za necelých dvacet milionů korun by měla vzniknout moderní stanice vyrobená ze dřeva, skla a kamene. V plánu je také vybudování pokladen, restaurace, obchodů a půjčoven v prostorách stanice. Už předloni se opravy dočkala dolní stanice lanovky, která přepraví ročně až 200 tisíc lidí. Kromě lanovky se chystá také oprava historické chaty architekta Dušana Jurkoviče, jež vyhořela před třemi lety.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku

Profilový obrázek