Australská vláda se společně s vědci snaží zachránit Velký bariérový útes

Zdroj fotografie: Zdroj fotografie: pixabay.com

Velký bariérový útes je pýchou Austrálie a od roku 1981 je na seznamu přírodního dědictví UNESCO. Teplejší voda ale způsobuje vymírání korálů, které jej tvoří. Australská vláda proto vyzvala vědce, aby se pokusili útes zachránit. Vyčlenila pro to dva miliony australských dolarů, které mají pomoci zabránit bělení korálů.

Právě bělení korálů a jejich následné vymírání má vliv na podobu útesu. Z celkových 69 návrhů, jak katastrofě zabránit, jich vláda vybrala šest. Ty budou v budoucnosti otestovány. Jeden z nich například počítá s injektáží mraků, které by za pomoci mořské soli odrážely sluneční paprsky. „Náš tým zkoumá použití velmi jemné hadicové koncovky, jíž by se dala dělat injektáž kapek mořské vody v řádu několika miliard za vteřinu. Voda se vypaří a částečky soli by měly odrážet sluneční světlo,“ uvedl David Mead z australského institutu věd.

Do šestice návrhů se dostal i projekt počítající s pokrytím útesu miniaturními korály vytvořenými na 3D tiskárně. Další z návrhů pak plánuje vytvořit ultrajemnou vrstvu odhrazeného biodegradabilního (vysoce a efektivně rozložitelného) krytu, jenž by měl chránit útes před horkem. „Tato vrstva je zajímavá tím, že má tloušťku jediné molekuly a lze v ní bez problému plavat. Navíc se sama rozloží,“ řekl Meadsův kolega Andrew Negri.

Zdroj: ČTK

Autor článku