Astronomové ve Zlíně objevili tisící proměnnou hvězdu

Zdroj fotografie: freeimages.com/Petter Duvander

Už tisící proměnnou hvězdu si mohou čeští astronomové zapsat do seznamu nově objevených hvězd stejného typu. Jubilantem se stal objekt objevený astronomem Pavlem Cagašem na zlínské hvězdárně. Dohromady objevili hvězdáři z celého světa na 52 tisíc proměnných hvězd.

Podle vědce Pavla Suchana z Astronomického ústavu ne všechny hvězdy svítí stále stejně. „Jasnost některých hvězd se v čase mění, někdy i dost výrazně. Takovým hvězdám říkáme proměnné,“ vysvětlil Suchan. Podle jeho odhadů by mohlo nyní být zaznamenáno až 400 tisíc proměnných hvězd, ne všechny jsou ale evidovány jako proměnné. Zajímavostí je, že první hvězdu čeští astronomové objevili v roce 1993 a před třemi lety identifikovali pětistý objekt. „To, že za poslední tři roky jsme jich našli pět stovek, ukazuje na pokročilost moderních technologií,“ dodal Suchan.

Pavel Cagaš je bezesporu neúspěšnějším objevovatelem proměnných hvězd a jeho poslední objev nese pořadové číslo 371. Hvězda nesoucí jméno CzeV1000 je zákrytová proměnná hvězda typu Algol a ve skutečnosti se jedná o dvojhvězdu. Díky proměnným hvězdám se astronomům lépe určují vzdálenosti ve vesmíru a objekty s podobnými vlastnostmi jsou zároveň ukazatelem zajímavých jevů v kosmu.

Zdroj: ČTK

Autor článku