Astronomové objevili „novou Zemi“. Nachází se 4 světelné roky daleko

Zdroj fotografie: astrobites.org/ESO

Astronomové z mezinárodního týmu objevili planetu podobných parametrů, jaké má Země. Nachází se přibližně čtyři světelné kilometry daleko na orbitě okolo hvězdy Proxima Centauri. Vědci zjistili, že planeta je v takzvané obyvatelné zóně a mohla by se na ní dokonce nacházet i voda.

Planeta označená jako Proxima b oběhne svou mateřskou hvězdu jednou za jedenáct dní. Jedná se nejspíše o kamenný objekt, který je jen o něco málo lehčí než Země a na jehož povrchu se může nacházet voda v kapalném stavu. „O planetě jsme tušili už v roce 2013, ale až díky spolupráci s observatoří ESO v Chile a dalších organizací jsme její existenci mohli nedávno potvrdit,“ vysvětlil vedoucí astronomického týmu Guillem Anglada.

I v případě, že se planeta nachází v „obyvatelném pásmu“, nejsou zde automaticky zajištěny podmínky pro vývoj života. V případě Proxima b je velmi pravděpodobné, že není schopná si kvůli své blízkosti k Proxima Centauri a následné vázané rotaci ke hvězdě udržet atmosféru a tím podléhá vysoké úrovni ultrafialového a rentgenového záření. Astronomům tak nezbývá nic jiného než dále hledat obyvatelnou planetu, která by mohla v budoucnu lidstvu pomoci.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku

Profilový obrázek