Astronauté ve vesmíru budou zkoumat nový medikament pro léčbu rakoviny

Zdroj fotografie: pixabay.com

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se snaží díky mikrogravitačnímu výzkumu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) zjistit, zda je možné efektivněji bojovat proti rakovině. Nový lék by měl pomáhat zabíjet rakovinné buňky, a to by mělo pomoci zabránit opětovnému výskytu konkrétních druhů rakovinových onemocnění.

Mimo jiné by měl lék zmírňovat nepříjemné vedlejší účinky, jakými je vypadávání vlasů nebo zvracení. Na rozdíl od klasické chemoterapie by se nový medikament měl soustředit pouze na nemocné buňky a ty zdravé by měl ignorovat. Novinka by měla být nejefektivnější za použití s lékem proti rakovině Azonafidem. „Nová molekula by měla aktivovat nebo tlumit existující imunitní buňky uvnitř nádorů. Díky tomu pak mohou rozpoznat a zničit samotné rakovinné buňky,“ uvedl člen výzkumu Dhaval Shah z Newyorské státní univerzity v Buffalu.

Ale proč se na projektu podílí i NASA? Důvodem je třeba i plánovaná cesta výzkumníků na Mars, při které se budou potýkat se zvýšenou radiací, a tím pádem budou vystaveni většímu riziku výskytu rakoviny. Nasa se snaží zjistit účinnost kombinace obou léků v prostředí mikrogravitace, což by ve výsledku mohlo pomoci při léčbě rakoviny jak při cestě, tak po návratu na Zemi. „Zatím nevíme, jestli buňky tento lék metabolizují stejným způsobem jako na Zemi. Musíme si být jisti, které léky budou fungovat,“ dodal k možnostem aplikace léku Shah.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek