Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Archeologové na Kokořínsku objevili dvě ohniště z doby lovců a sběračů

Naleziště. Foto: Karolína Pauknerová a Katarína Kapustka

Skalní převisy na Kokořínsku poskytovaly úkryt už našim prapředkům. Výzkumnému týmu z Archeologického ústavu Akademie věd se povedlo najít přesná místa, kde se před tisíciletími pohybovali.

Stopovat, jakým způsobem žili lidé v pravěku, je téměř detektivní práce. Nebydleli ve stálých sídlech a neměli architekturu, která by zanechala stopy v krajině. Využívali však právě jejích přirozených úkrytů, jako jsou skalní převisy. Na ty se v oblasti pískovcových skal blízko soutoku Labe a Vltavy zaměřil mezinárodní tým vědců, který odkryl hned dvě stopy života pralidí nedaleko od sebe.

Našli jsme dvě stejně konstruovaná ohniště z doby lovců a sběračů ve dvou různých převisech. Okolo ohnišť jsou stopy konstrukce z kůlů. Najít v jedné sezoně takové dvě obdobné nálezové situace je mimořádné,“ vyzdvihuje výjimečnost objevu Karolína Pauknerová z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. Ohniště podle archeologů pocházejí z doby mezolitu, proto je těžké zjistit přesné informace o jejich uživatelích. Nelze tak potvrdit, že se pod oběma převisy 4 kilometry od sebe nacházela jedna skupina.

Profil vrstev pod převisem. Dóm ukazuje běh času od doby lovců a sběračů až po současnost. Foto: Karolína Pauknerová a Katarína Kapustka

Vědci se však nevzdávají a snaží se zjistit nejen to, kdo přesně okolo ohnišť přebýval, ale i jakým způsobem lovci a sběrači žili. Zajímá je také, jak se adaptovali na změnu klimatu mezi pozdním paleolitem a mezolitem, kdy se krajina ze suché a holé proměnila ve vlhčí a zalesněnější. „Z toho důvodu se snažíme oslovit kolegy z přírodovědných oblastí, kteří se zabývají analýzou škrobů na kamenných nástrojích, sedimentární DNA, fytolitů, a hledáme možnosti kalibrace jejich využití pro archeologické otázky o životním stylu dávných lidí,“ vysvětluje další postup Pauknerová.

Zdroj: Akademie věd ČR

Související články

Zaručeně zlepší den

Negrelliho viadukt ožije kavárnami, kulturou i sídly startupů. První oblouk otevře v říjnu

V Americe mohou nově gayové a bisexuálové darovat krev

Gaming Heroes zapojují do herního vývoje handicapované. Nevýhodu proměňují v superschopnost

Nebojte se náročných rozhovorů a řada dalších podzimních (nejen) psychologických webinářů

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…