Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Archeologové na Kokořínsku objevili dvě ohniště z doby lovců a sběračů

Naleziště. Foto: Karolína Pauknerová a Katarína Kapustka

Skalní převisy na Kokořínsku poskytovaly úkryt už našim prapředkům. Výzkumnému týmu z Archeologického ústavu Akademie věd se povedlo najít přesná místa, kde se před tisíciletími pohybovali.

Stopovat, jakým způsobem žili lidé v pravěku, je téměř detektivní práce. Nebydleli ve stálých sídlech a neměli architekturu, která by zanechala stopy v krajině. Využívali však právě jejích přirozených úkrytů, jako jsou skalní převisy. Na ty se v oblasti pískovcových skal blízko soutoku Labe a Vltavy zaměřil mezinárodní tým vědců, který odkryl hned dvě stopy života pralidí nedaleko od sebe.

Našli jsme dvě stejně konstruovaná ohniště z doby lovců a sběračů ve dvou různých převisech. Okolo ohnišť jsou stopy konstrukce z kůlů. Najít v jedné sezoně takové dvě obdobné nálezové situace je mimořádné,“ vyzdvihuje výjimečnost objevu Karolína Pauknerová z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. Ohniště podle archeologů pocházejí z doby mezolitu, proto je těžké zjistit přesné informace o jejich uživatelích. Nelze tak potvrdit, že se pod oběma převisy 4 kilometry od sebe nacházela jedna skupina.

Profil vrstev pod převisem. Dóm ukazuje běh času od doby lovců a sběračů až po současnost. Foto: Karolína Pauknerová a Katarína Kapustka

Vědci se však nevzdávají a snaží se zjistit nejen to, kdo přesně okolo ohnišť přebýval, ale i jakým způsobem lovci a sběrači žili. Zajímá je také, jak se adaptovali na změnu klimatu mezi pozdním paleolitem a mezolitem, kdy se krajina ze suché a holé proměnila ve vlhčí a zalesněnější. „Z toho důvodu se snažíme oslovit kolegy z přírodovědných oblastí, kteří se zabývají analýzou škrobů na kamenných nástrojích, sedimentární DNA, fytolitů, a hledáme možnosti kalibrace jejich využití pro archeologické otázky o životním stylu dávných lidí,“ vysvětluje další postup Pauknerová.

Zdroj: Akademie věd ČR

Související články

Zaručeně zlepší den

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…