Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přelomová aplikace studenta VUT. Vytvoří nahrávku libovolného textu v češtině i světových jazycích

Ilustrační foto: Freepik

Zvuková podoba není populární pouze u audioknih. Hlasový doprovod nachází čím dál častěji využití také v instruktážních videích k výrobkům nebo v muzejních programech. Nástroj Hlasem.com snadno vytvoří zvukovou nahrávku libovolného textu v několika jazycích.

Šimon Bařák původně studoval grafický design a ve volném čase se učil programovat formou samostudia. Bakalářská práce ho však přivedla k syntéze humanitních věd a moderních technologií prostřednictvím využití umělé inteligence k lidskému přednesu tak, aby nezněl strojově. „Velký potenciál vidím v prototypování videí, ať už jde o vysvětlující video, návod, audioprůvodce pro muzeum nebo vícejazyčný tutorial. Takhle si tvůrce může text napsat, poslechnout a až poté udělat finální video, protože bude vědět, jak text zní,“ vysvětluje čerstvý absolvent VUT.

Ilustrační foto: Pixabay

Potenciál vidí také u audioknih. Díky aplikaci bude možné do zvukové podoby převést i knihy, na jejichž profesionální zpracování nejsou kvůli jejich vysoké odbornosti nebo úzkému zaměření peníze. Své poznámky by si do audiopodoby mohli převést také studenti nebo vědci, kteří preferují poslech před četbou psaného textu. V neposlední řadě může technologie sloužit pro převod webových stránek do namluvené verze pro nevidomé.

Hlasem.com si můžete zdarma vyzkoušet v beta verzi přímo na internetu. Navíc tím pomůžete dalšímu vylepšení technologie, která svým užíváním získává důležitou zpětnou vazbu.

Zdroj: VUT

Související články

Zaručeně zlepší den

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Čichací auto zvládá změřit množství emisí za jízdy. Jak to funguje?

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…