Klimatickou změnu může podle vědců odvrátit či alespoň zpomalit obnova zaniklých ekosystémů. Vědci z Harvardské univerzity mají podle serveru Phys.org k dispozici technologii, která může do přírody vrátit například mamuty srstnaté.
S metodou, která by přivedla k životu vyhynulé druhy a zachránila ty vymírající, přišla nová firma Colossal. Bioetici a genetici chtějí vrátit mamuty do arktické tundry pomocí genetického křížení. Po několik desetiletí dávali vědci dohromady kousky skládačky, kterou je mamutí DNA. Jednotlivé genové sekvence sbírali z kostí, zubů a chlupů uložených ve zmrzlém permafrostu. Nyní chtějí zakladatelé firmy zkřížit mamutí DNA se slonem africkým, který s mamutem srstnatým sdílí 99,6 % genetické informace.
Migrační vzorce mamutů byly podle výzkumníků kritické pro udržení kvality životního prostředí v Arktidě. Oživení jejich populace by tedy mělo pomoci k obnově zeleních plání v některých částech kontinentu. Ty jsou totiž zásadní pro boj s klimatickou změnou, neboť zachycují oxid uhličitý a methan ze vzduchu. „Nikdy dříve nemělo lidstvo příležitost obnovit pomocí technologie zaniklé ekosystémy a zahojit tak Zemi. Dnes můžeme zajistit planetě budoucnost pomocí přivádění vyhynulých zvířat zpět k životu,“ uvedl spoluzakladatel firmy Ben Lamm.
Zdroj: Phys.org
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha
Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…