Díky rozsáhlé očkovací kampani je dnes více než 95 procent africké populace imunní vůči dětské obrně. Africa Regional Certification Commission díky splnění této podmínky prohlásila na konci srpna obrnu v Africe za vymýcenou.
Poslední zemí s výskytem nákazy byla Nigérie, ve které se ještě před deseti lety nacházela polovina globálních případů onemocnění. Očkovací kampaň proti dětské obrně v Africe začala roku 1996 za vlády Nelsona Mandely. Od té doby se zdravotníkům podařilo podat na území kontinentu miliardy vakcín a zabránit odhadem 1,8 milionu případů nákazy. Do kampaně se zapojili kromě zdravotníků přeživší onemocnění, rodiče, učitelé, náboženští guru i dobrovolníci.
Dětská obrna postihuje děti do pěti let. Způsobuje paralýzu nervového systému a v 5 až 10 procentech případů končí úmrtím. Přenáší se převážně kontaminovanou vodou. Na obrnu neexistuje léčba, očkování je proto jedinou možností, jak proti onemocnění bojovat. Posledními státy potýkajícími se s virem dětské obrny jsou Pákistán a Afghánistán.
Zdroj: WHO Africa, BBC
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život
Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…