Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ukrajinské aerolinky vyslyšely přání svých letušek. Budou moci pracovat v teniskách

2 minuty radosti
Foto: SkyUp Airlines

Letušky a stevardi mají zodpovědnost za pohodu pasažérů během letu, jejich bezpečnost a v případě nouze také rychlou evakuaci. Ukrajinské aerolinky SkyUp proto upravily své uniformy a obutí tak, aby lépe odpovídalo náročnosti práce, u které stráví jejich zaměstnanci hodiny na nohou.

Povolání letušky je náročná profese, kterou i přesto svazují uniformy zaměřené spíše na vzhled než na praktičnost. „Jste dvanáct hodin na nohou, letíte z Kyjeva na Zanzibar a zpět. Pokud máte podpatky, tak jste potom sotva schopná chodit,“ popsala BBC Daria Solomennaja, která pro aerolinky SkyUp pracuje.

Společnost si přes léto mezi svými zaměstnanci udělala průzkum a ukázalo se, že letušky nejsou spokojeny s vysokými podpatky, upnutými halenkami a pouzdrovými sukněmi. Nejen, že se v takovém oblečení nepříliš příjemně pracuje a pohybuje, ale nese s sebou následky v podobě problémů s nožní klenbou, prsty a křečovými žílami. Na další důvod upozorňuje šéfka marketingu SkyUp Marianna Grygoraš. „Uvědomili jsme si, že naše letušky nechtějí být považovány za ‚sexuální a hravé‘.“

Letušky SkyUp budou moci být kreativnější ve volbě účesů. Foto: SkyUp Airlines

Aerolinky proto navrhly ve spolupráci se značkou GUDU nové uniformy, které vychází z duchu pohybu a respektu. Jejich součástí jsou oranžové volné kalhoty, pohodlné sáčko ve stejné barvě a bílé tenisky Nike Air z recyklovaných materiálů. V chladnějším počasí oblečou letušky béžový tenčkot z ekologické kůže a bavlněný šátek. Stále je vyžadován make-up, ale nabízí se více možností úpravy vlasů než klasický drdol.

SkyUp nejsou prvními aerolinkami, které se rozhodly vyjít vstříc svým zaměstnankyním. Letušky americké společnosti Virgin Atlantic nemusí nosit make-up, Japan Airlines nabízí možnost pracovat v botách bez podpatku a kalhotách namísto pouzdrové sukně a Norwegian Air už nepřikazuje mít s sebou na palubě kosmetiku a nosit podpatky.

Zdroje: BBC, SkyUp

Související články

Zaručeně zlepší den

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…