Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ukrajinské aerolinky vyslyšely přání svých letušek. Budou moci pracovat v teniskách

2 minuty radosti
Foto: SkyUp Airlines

Letušky a stevardi mají zodpovědnost za pohodu pasažérů během letu, jejich bezpečnost a v případě nouze také rychlou evakuaci. Ukrajinské aerolinky SkyUp proto upravily své uniformy a obutí tak, aby lépe odpovídalo náročnosti práce, u které stráví jejich zaměstnanci hodiny na nohou.

Povolání letušky je náročná profese, kterou i přesto svazují uniformy zaměřené spíše na vzhled než na praktičnost. „Jste dvanáct hodin na nohou, letíte z Kyjeva na Zanzibar a zpět. Pokud máte podpatky, tak jste potom sotva schopná chodit,“ popsala BBC Daria Solomennaja, která pro aerolinky SkyUp pracuje.

Společnost si přes léto mezi svými zaměstnanci udělala průzkum a ukázalo se, že letušky nejsou spokojeny s vysokými podpatky, upnutými halenkami a pouzdrovými sukněmi. Nejen, že se v takovém oblečení nepříliš příjemně pracuje a pohybuje, ale nese s sebou následky v podobě problémů s nožní klenbou, prsty a křečovými žílami. Na další důvod upozorňuje šéfka marketingu SkyUp Marianna Grygoraš. „Uvědomili jsme si, že naše letušky nechtějí být považovány za ‚sexuální a hravé‘.“

Letušky SkyUp budou moci být kreativnější ve volbě účesů. Foto: SkyUp Airlines

Aerolinky proto navrhly ve spolupráci se značkou GUDU nové uniformy, které vychází z duchu pohybu a respektu. Jejich součástí jsou oranžové volné kalhoty, pohodlné sáčko ve stejné barvě a bílé tenisky Nike Air z recyklovaných materiálů. V chladnějším počasí oblečou letušky béžový tenčkot z ekologické kůže a bavlněný šátek. Stále je vyžadován make-up, ale nabízí se více možností úpravy vlasů než klasický drdol.

SkyUp nejsou prvními aerolinkami, které se rozhodly vyjít vstříc svým zaměstnankyním. Letušky americké společnosti Virgin Atlantic nemusí nosit make-up, Japan Airlines nabízí možnost pracovat v botách bez podpatku a kalhotách namísto pouzdrové sukně a Norwegian Air už nepřikazuje mít s sebou na palubě kosmetiku a nosit podpatky.

Zdroje: BBC, SkyUp

Související články

Zaručeně zlepší den

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…