Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ukrajinské aerolinky vyslyšely přání svých letušek. Budou moci pracovat v teniskách

2 minuty radosti
Foto: SkyUp Airlines

Letušky a stevardi mají zodpovědnost za pohodu pasažérů během letu, jejich bezpečnost a v případě nouze také rychlou evakuaci. Ukrajinské aerolinky SkyUp proto upravily své uniformy a obutí tak, aby lépe odpovídalo náročnosti práce, u které stráví jejich zaměstnanci hodiny na nohou.

Povolání letušky je náročná profese, kterou i přesto svazují uniformy zaměřené spíše na vzhled než na praktičnost. „Jste dvanáct hodin na nohou, letíte z Kyjeva na Zanzibar a zpět. Pokud máte podpatky, tak jste potom sotva schopná chodit,“ popsala BBC Daria Solomennaja, která pro aerolinky SkyUp pracuje.

Společnost si přes léto mezi svými zaměstnanci udělala průzkum a ukázalo se, že letušky nejsou spokojeny s vysokými podpatky, upnutými halenkami a pouzdrovými sukněmi. Nejen, že se v takovém oblečení nepříliš příjemně pracuje a pohybuje, ale nese s sebou následky v podobě problémů s nožní klenbou, prsty a křečovými žílami. Na další důvod upozorňuje šéfka marketingu SkyUp Marianna Grygoraš. „Uvědomili jsme si, že naše letušky nechtějí být považovány za ‚sexuální a hravé‘.“

Letušky SkyUp budou moci být kreativnější ve volbě účesů. Foto: SkyUp Airlines

Aerolinky proto navrhly ve spolupráci se značkou GUDU nové uniformy, které vychází z duchu pohybu a respektu. Jejich součástí jsou oranžové volné kalhoty, pohodlné sáčko ve stejné barvě a bílé tenisky Nike Air z recyklovaných materiálů. V chladnějším počasí oblečou letušky béžový tenčkot z ekologické kůže a bavlněný šátek. Stále je vyžadován make-up, ale nabízí se více možností úpravy vlasů než klasický drdol.

SkyUp nejsou prvními aerolinkami, které se rozhodly vyjít vstříc svým zaměstnankyním. Letušky americké společnosti Virgin Atlantic nemusí nosit make-up, Japan Airlines nabízí možnost pracovat v botách bez podpatku a kalhotách namísto pouzdrové sukně a Norwegian Air už nepřikazuje mít s sebou na palubě kosmetiku a nosit podpatky.

Zdroje: BBC, SkyUp

Související články

Zaručeně zlepší den

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Svého dárce kostní dřeně nenajde každý čtvrtý vážně nemocný, říká zakladatelka Náboru hrdinů Martina Chmelová

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Vědci z Brna vyslali do vesmíru mikrořasy. Mohou sloužit k výrobě biopaliva či čištění vody

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…