Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

3D verze vyhynulého dinosaura může zachránit svět. Jak?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Se světovým znečištěním může každý z nás bojovat po svém. Někdo přestane konzumovat živočišné výrobky, jiný zase důsledně třídí odpad, ti co mají doma 3D tiskárnu, se zase pustí do výroby modelu dinosaura. O benefitech tohoto počínání informoval server Ekolist.

Vyhynulý dinosaur plateosaurus má být symbolem plastu, který je pro svět hrozbou. Cílem jeho výroby je upozornit na znečištění životního prostředí plasty. Podle OECD zprávy se totiž světově zrecykluje pouhých devět procent plastového odpadu. Asociace společenské odpovědnosti proto spustila projekt, jehož úmyslem je zdůraznit nezbytnost udržitelného způsobu žití. „Nevolte vyhynutí! To by nám řekl plateosaurus, nejrozšířenější druh evropského dinosaura. Rozhodli jsme se, že mu dáme slovo o 66 milionů let později. Jeho model jsme však připravili pomocí nových technologií a v souladu s udržitelností,“ uvedla ředitelka asociace Lucie Mádlová.

Foto: Asociace společenské odpovědnosti

Trojrozměrný tisk dílků budou koordinovat start-up Plastenco a výzkumný ústav PETMAT, který je součástí fakulty architektury Českého vysokého učení technického. „Z recyklované plastu právě teď vzniká společné dílo se silným poselstvím pro dnešní dobu. 3D socha vytvořená národem do Národního muzea,“ podotkla Jitka Hvězdová z Plastenco design. Výsledné dílo by mělo mít na délku téměř šest metrů. Plateosaurus bude v Národním muzeu odhalen 13. října. Do konce roku pak bude u modelu probíhat doprovodný ekologický program.

Zdroj: Ekolist, Asociace společenské odpovědnosti

Související články

Zaručeně zlepší den

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

NASA je o krok blíže k nalezení starověkého mikrobiálního života na Marsu

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Další norský archeologický objev – 1 200 let starý meč

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…