Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

3D verze vyhynulého dinosaura může zachránit svět. Jak?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Se světovým znečištěním může každý z nás bojovat po svém. Někdo přestane konzumovat živočišné výrobky, jiný zase důsledně třídí odpad, ti co mají doma 3D tiskárnu, se zase pustí do výroby modelu dinosaura. O benefitech tohoto počínání informoval server Ekolist.

Vyhynulý dinosaur plateosaurus má být symbolem plastu, který je pro svět hrozbou. Cílem jeho výroby je upozornit na znečištění životního prostředí plasty. Podle OECD zprávy se totiž světově zrecykluje pouhých devět procent plastového odpadu. Asociace společenské odpovědnosti proto spustila projekt, jehož úmyslem je zdůraznit nezbytnost udržitelného způsobu žití. „Nevolte vyhynutí! To by nám řekl plateosaurus, nejrozšířenější druh evropského dinosaura. Rozhodli jsme se, že mu dáme slovo o 66 milionů let později. Jeho model jsme však připravili pomocí nových technologií a v souladu s udržitelností,“ uvedla ředitelka asociace Lucie Mádlová.

Foto: Asociace společenské odpovědnosti

Trojrozměrný tisk dílků budou koordinovat start-up Plastenco a výzkumný ústav PETMAT, který je součástí fakulty architektury Českého vysokého učení technického. „Z recyklované plastu právě teď vzniká společné dílo se silným poselstvím pro dnešní dobu. 3D socha vytvořená národem do Národního muzea,“ podotkla Jitka Hvězdová z Plastenco design. Výsledné dílo by mělo mít na délku téměř šest metrů. Plateosaurus bude v Národním muzeu odhalen 13. října. Do konce roku pak bude u modelu probíhat doprovodný ekologický program.

Zdroj: Ekolist, Asociace společenské odpovědnosti

Související články

Zaručeně zlepší den

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Pěstování ve skleníku pro všechny nabízí Komunitní skleník od Sensorie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…