Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Větrný park vyrobí proud pro miliony lidí

Větrný park u ostrova Bornholm vytvoří energii pro čtyři miliony domácností. Ilustrační foto: Pixabay

Kvůli prohlubující se energetické krizi v celé Evropě dávají představitelé mnoha zemí hlavy dohromady. Dánové a Němci se například domluvili na rozsáhlé spolupráci, vytvoří hned několik větrných parků a také budou vyrábět zelený vodík. Pozitivní zprávy přinesl server CzechCrunch.

Už jste slyšeli o dánském ostrově Bornholm? Ještě ne? Tak se připravte, že o něm ještě mnoho uslyšíte. Možná trochu nenápadný ostrov v Baltském moři se stane budoucností energetiky. U jeho břehů vyroste větrný park, na jeho výstavbě se budou podílet rovným dílem Dánsko a Německo. Ročně by se tam měla vyrobit elektřina až pro čtyři miliony domácností.

Výstavba obrovského větrného parku má trvat až do roku 2030 a stát bude přes 220 miliard korun. Výrobu elektřiny přes větrné elektrárny velmi podporuje také Evropská komise. Jak se elektřina dostane na pevninu? Budou ji s větrným parkem pojit podmořské kabely o délce stovek kilometrů. Až bude hotovo, k projektu se budou moci připojit pobaltské země a také Polsko.

Německo i Dánsko mají se zelenou energetikou velké zkušenosti – v Dánsku obstarají větrné nebo vodní elektrárny až 70 % roční spotřeby. Jejich spolupráce ale sahá ještě dále, chtějí společně rozvíjet výrobu vodíku za pomoci elektřiny ze zmíněných větrných parků. Společně pak také chtějí vybudovat umělý ostrov, který bude sloužit jako transformační stanice větrných parků v okolí.

Zdroj: CzechCrunch, ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Čichací auto zvládá změřit množství emisí za jízdy. Jak to funguje?

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Změna v krmení zvířat poskytne jídlo pro miliardu lidí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…