Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Větrný park vyrobí proud pro miliony lidí

Větrný park u ostrova Bornholm vytvoří energii pro čtyři miliony domácností. Ilustrační foto: Pixabay

Kvůli prohlubující se energetické krizi v celé Evropě dávají představitelé mnoha zemí hlavy dohromady. Dánové a Němci se například domluvili na rozsáhlé spolupráci, vytvoří hned několik větrných parků a také budou vyrábět zelený vodík. Pozitivní zprávy přinesl server CzechCrunch.

Už jste slyšeli o dánském ostrově Bornholm? Ještě ne? Tak se připravte, že o něm ještě mnoho uslyšíte. Možná trochu nenápadný ostrov v Baltském moři se stane budoucností energetiky. U jeho břehů vyroste větrný park, na jeho výstavbě se budou podílet rovným dílem Dánsko a Německo. Ročně by se tam měla vyrobit elektřina až pro čtyři miliony domácností.

Výstavba obrovského větrného parku má trvat až do roku 2030 a stát bude přes 220 miliard korun. Výrobu elektřiny přes větrné elektrárny velmi podporuje také Evropská komise. Jak se elektřina dostane na pevninu? Budou ji s větrným parkem pojit podmořské kabely o délce stovek kilometrů. Až bude hotovo, k projektu se budou moci připojit pobaltské země a také Polsko.

Německo i Dánsko mají se zelenou energetikou velké zkušenosti – v Dánsku obstarají větrné nebo vodní elektrárny až 70 % roční spotřeby. Jejich spolupráce ale sahá ještě dále, chtějí společně rozvíjet výrobu vodíku za pomoci elektřiny ze zmíněných větrných parků. Společně pak také chtějí vybudovat umělý ostrov, který bude sloužit jako transformační stanice větrných parků v okolí.

Zdroj: CzechCrunch, ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Po 70 letech se v Indii narodila mláďata geparda

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…