Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vybarvováním omalovánek bojujete proti stresu

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Vzít pastelky a malovat si. Činnost tak přirozená pro děti a tak opomíjená dospělými. Nyní však zažívá svůj rozkvět. Omalovánky se staly žhavým vánočním dárkem a mnoho dospělých teď ořezává pastelky, aby si mohli vymalovat palouk plný květin či lesní tůni. Psychologové navíc potvrzují, že vymalovávání obrázků redukuje stres.

Vymalovávání má pro dospělé řadu pozitivních účinků. Podporuje odpočinek, přináší klid a stimuluje ty části mozku, které jsou spojovány s motorickými dovednostmi, smysly a kreativitou. Jako první využil na začátku 20. století techniku vybarvování k relaxaci známý psycholog Carl G. Jung. Využil k tomu mandaly, které mají svůj původ v Indii.

„Při vybarvování aktivujeme odlišné oblasti v hemisférách,“ říká psycholožka Gloria Martínez Ayala. „Činnost zahrnuje jak logickou aktivitu, když vybarvujeme obrázky a sledujeme linie předlohy, tak kreativitu, když se snažíme namixovat a vybrat správné barvy. To nutí spolupracovat oblasti mozku, které jsou zaměřené na vizuální stránku, a současně naše motorické schopnosti. Relaxace je zapříčiněna nižší aktivitou amygdaly, jedné ze základních částí našeho mozku, která napomáhá kontrolování emocí, které jsou ovlivněny stresem.“

Velice zjednodušeně vymalovávání obrázků také snižuje stres, protože odpoutává naši pozornost od problémů a soustředí ji pouze na vznik malého díla. „Současně nám přivolává nostalgické vzpomínky a dětství, ve kterém jsme zažívali mnohdy mnohem méně stresu. To vše nás okamžitě vede k lepšímu prožívání současnosti,“ doplňuje odbornice.

Psycholožka Martínez dodává, že omalovánky mohou lidem posloužit k vyjádření toho, jak se cítí a to prostřednictvím volby barev a jejich intenzity. Mohou se tak napojit na své niterné prožívání. Při vykreslování doporučuje být v tichém prostředí, či jsi případně pustit relaxační hudbu. A jen nechat barvy a linie promluvit.

Zdroj: huffingtonpost.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…