Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci objevili planetu zatím nejvíce podobnou Zemi

Ilustrační fotografie. Zdroj: Chance Agrella, Free Range Stock

Vědci z NASA s pomocí Keplerova teleskopu objevili exoplanetu v souhvězdí Labutě, jež má podobnou velikost jako Země a zároveň má srovnatelnou vzdálenost od Slunce jako naše planeta. Zástupci Národního úřadu pro letectví a vesmír o tom informovali na tiskové konferenci na konci července.

Exoplanetami vědci nazývají hvězdy nalezené mimo naši slunečnou soustavu. Nově objevená planeta je od Země vzdálená asi 1400 světelných let a podle vědců se jedná o důležitý milník při hledání mimozemského života. Planeta nazvaná Kepler-452b se ze všech objevených exoplanet totiž nejvíce podobá naší Zemi. Planeta má asi o 60 procent větší průměr a obíhá kolem svého Slunce v cyklu 385 dnů.

„Dvacet let poté, co byla prokázána existence exoplanet, objevil Kepler planetu a hvězdu, které zatím nejvíc připomínají Zemi a Slunce. Tento vzrušující objev nás o další krok přiblížil k nalezení Země 2.0,“ vysvětlili na tiskové konferenci vědci. Slunce nově objevené planety je podle vědců staré asi 6 miliard let, je trochu jasnější a má stejnou teplotu.

O planetě Kepler-452b zatím vědci tuší, že se jedná o skalnatou planetu s hustou atmosférou, na které by mohla být voda v tekutém stavu. To by znamenalo potencionální existenci života. „Představa, že tato exoplaneta existuje šest miliard let v životaschopné zóně své soustavy, je úžasně inspirující. Je tu zcela zásadní možnost vzniku života, pokud jsou všechny ostatní podmínky splněny,“ vysvětlil analytik NASA Jon Jenkins.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…