Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Unavené cestovatele v Julských Alpách potěší netradiční hotýlek

Pokud jste příznivci dlouhých pěších výšlapů, překrásných horských scenérií a nevadí vám ubytování v hotelu bez pokojové služby, vydejte se do italských Julských Alp. Na vrcholku hory Foron del Buinz na vás totiž čeká malá útulná dřevěná chata, která vám poskytne nejen úkryt v případě nepřízně počasí, ale také překrásný výhled na okolní hory. A to nejlepší na závěr. Ubytování vás nebude stát vůbec nic.

Svérázný hotýlek slouží lidem od září 2012. Stavba obdélníkového půdorysu, kterou navrhl architekt Giovanni Pesamosca, nabízí svým nájemníkům k dispozici 16 čtverečních metrů. Chatka se nachází na zajištěné horské cestě Ceria-Merlone. Svým tvarem a konstrukcí zabraňuje hromadění sněhu. Vstup do chatky je orientován k jihu, proto se nestává, že by se dveře skrývaly pod závějí sněhu. Se sněhem si totiž si snadno poradí sluneční paprsky.

Obydlí se nachází v nadmořské výšce okolo 2500 metrů. Stavební materiál musel na vrchol dopravit vrtulník, který si svou cestu zopakoval celkem osmnáctkrát. Na stavbě se podílelo 12 osob. Byli jimi dobrovolníci horské záchranné služby, odborníci na montované dřevostavby, a také přátelé italského horolezce a fotografa Luca Vuericha, který v Julských Alpách v roce 2010 zahynul pod lavinou. Chata tak neslouží pouze jako obydlí pro cestovatele, ale je i vzpomínkou a originálním uctěním památky zmiňovaného horolezce.

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/hotel-v-alpach-0fg-/architektura.aspx?c=A140922_104224_architektura_web#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…