Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Syn díky veselým fotkám matky s demencí uchovává její vzpomínky

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: YnotPhoto.com

Vyrovnat se s vážnou nemocí blízkého člověka je nepochybně obtížná věc a každý si v takovém případě hledá individuální cestu. Tony Luciani není výjimkou. Smířit se s matčinou nemocí mu pomohla jeho velká životní vášeň – fotografování. Díky tomu vznikla série úžasných snímků.

Lucianiho matce bylo 91 let, když se k synovi přestěhovala, protože se o sebe už nedokázala sama postarat. Navíc se u ní pomalu začala projevovat ztráta paměti jako doprovodný jev demence. Za uplynulé roky se dvojice velmi dobře sžila a oživila svůj vztah o velmi originální položku – společnou uměleckou tvorbu.

„Máma miluje pózování a nikdy nezpochybňuje můj koncept. Je otevřena neobvyklým situacím, v nichž by kdokoliv jiný pochyboval o celkovém záměru. Ale ona ne,“ oceňuje fotograf. Zároveň přiznává, že matku pravidelně uplácí sušenkami.

Společné úsilí dvojice se nepochybně vyplácí. Výsledkem jejich tvorby jsou originální a leckdy humorné fotografie – ať už si na nich stařenka nanáší pleťovou masku, nebo jezdí na skateboardu. Nechybí ale ani emotivní snímky věrně odrážející stáří i nemoc. Celkem jich v rámci série duo vytvořilo rovnou stovku.

Symboliku ve fotkách lze najít různou. Podle jejich autora hovoří o životě, vůli a vytrvalosti. Hlavní motiv ale vidí v zobrazení lásky mezi matkou a dítětem skrze momenty, které příliš rychle mizí. V případě demence obzvlášť. „Čas se vytrácí. A až bude tahle jízda u konce, mým prostým přáním je být vděčný za tyto vzácné chvíle s mojí mámou,“ přeje si Luciani.

Související články

Zaručeně zlepší den

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…