Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Středoškolačky našly způsob, jak zabránit hladomoru

Tři studentky z Irska společně pracovaly na experimentu, jenž si kladl za cíl zvýšit produkci potravin v zemích třetího světa. Dívky uspěly a jejich výzkum ocenili na mezinárodní soutěži.

Sophie, Emer a Ciara získaly první místo v mezinárodní soutěži GoogleScience Fair 2014 v San Franciscu za studii, v níž vyřešili nedostatečnou produkci potravin v nejchudších oblastech světa.

Ještě ani nedosáhly plnoletosti a už přišly s objevem, se kterým si lámou vědci hlavu už pěknou řádku let. Celý problém nedostatku potravin přitom stačí vyřešit jednoduše, díky přirozeně se vyskytující diazotrofní bakterii, jež zvyšuje produkci plodin.

Dívky přitom pokusy uskutečnily s plodinami jako je pšenice nebo ječmen. „Experimentovaly jsme převážně u Ciary doma. Nejprve jsme začaly v pokoji, pak se přesunuly do kuchyně a obývacího pokoje a nakonec na zimní zahradu a dvorek. Testovaly jsme přes 13 tisíc semen, což bylo hodně práce, ale stálo to opravdu za to,“ sdělila Irish Times šestnáctiletá Emer s tím, že pokusy trvaly tři roky.

Výzkumem ukázaly, že výskyt diazotrofní bakterie v půdě zaručuje klíčení a růst plodiny až o 50 procent rychleji, přičemž výnos se zvýší zhruba o 74 procent. Díky této bakterii by se tak kromě hladomoru mohla vyřešit i otázka používání hnojiv a tím pádem i jejich dopadu na životní prostředí.

Za projekt získaly dívky řadu ocenění, přičemž nejvíc si cení uznání, kterého se jim na mezinárodní soutěži dostalo.

„Získaly jsme 50 tisíc dolarů (cca 1 milion korun) na náš projekt a 25 tisíc jako stipendium. Je to naprosto šílené,“ sdělila o výhře sedmnáctiletá Sophie, jež se i s kamarádkami bude moci zúčastnit tréninku astronautů se společností Virgin Galactic organizující soukromé lety do vesmíru.

„Těším se, až se vrátím domů, setkám se s přáteli a půjdu zase do školy. V dlouhodobém horizontu budeme určitě pokračovat v práci na našem projektu a pokusíme se ho komercializovat, jakýmkoli způsobem budeme moci. Pak můžeme opravdu začít měnit svět,“ řekla za všechny Emer.

Zdroj: http://magazin.aktualne.cz/divky-nasly-lek-na-hladomor-za-objev-dostaly-milion-korun/r~5f2bef6c449911e480800025900fea04/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_campaign=A&utm_term=position-1

Související články

Zaručeně zlepší den

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…