Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stovka dobrovolníků z Česka vrátila do albánské vesnice život

V srpnu dobrovolníci ve vesnici opravili například interiér místního kostela. Zdroj: Albanian challenge

Asi sto dobrovolníků strávilo léto v albánské vesnici Curraj Eperm, aby opravilo místní infrastrukturu a odvrátilo zánik obce. Pod vedením zakladatele projektu Albánská výzva Jana Baláka dobrovolníci například vyznačili sto kilometrů turistických stezek, bez elektřiny a mechanizace postavili patnáct metrů dlouhý most či opravili interiér místního kostela. To vše za necelé tři týdny, bez internetu, mobilního signálu, aut či jakýkoliv dotací.

Vesnice Curraj Eperm byla v 90. letech regionálním centrem asi s 1000 obyvateli a 130 domy. V současné době se vylidňuje, protože tam nevede cesta sjízdná autem, není tam elektřina, mobilní signál ani vodovod. To se rozhodli změnit dobrovolníci v rámci projetu Albánská výzva, za níž stojí skupina mladých studentů a absolventů z Brna v čele se strojním inženýrem Janem Balákem. Ten od letošního jara přesvědčil asi sto lidí, aby s ním v srpnu odjeli do Albánie a vrátili vesnici život.

„Zdejší velehorská příroda je mimořádně čistá a pro Středoevropana velmi atraktivní. Lidé tu žijí jako v roce 1850. Vstává se se světlem, spát se chodí se setměním. Neřešíte žádnou byrokracii, žijete z toho, co si vypěstujete, nasbíráte nebo ulovíte. Pro dobrodružného turistu může být Curraj Eperm velmi zajímavá destinace, jenže nikdo neví, že existuje. I proto jsme spustili dobrovolnický projekt Albánská výzva. Příkladem jsou nám vedlejší údolí Theth a Valbona, která byla před 20 lety ve stejné situaci a dnes jsou z nich prosperující turistické cíle,” vysvětlil Jan Balák, zakladatel Albánské výzvy.

V srpnu dobrovolníci ve vesnici opravili například interiér místního kostela, ve spolupráci s domorodci uspořádali první mezinárodní festival, postavili most či vyznačili více než sto kilometrů turistických stezek. „Zároveň připravujeme první turistickou mapu této oblasti v historii, kam zakreslujeme i takové detaily, jako je síla mobilního signálu na jednotlivých stezkách. Naše stezky propojují tři největší turistická lákadla regionu Theth, Valbonu a Kománskou přehradu s Curraj Eperm a místními zajímavostmi, jako je například rozsáhlý jeskynní systém Sphela Zeze nebo údolí řeky Shales,“ vysvětlil Balák.

Momentálně plánuje skupina studentů předat své zážitky prostřednictvím přednášek a filmu okolí a nalákat místní, aby se do Albánie vyrazili podívat. Například v sobotu 24. října se uskuteční v sále Biskupského gymnázia v Brně slavností recepce s premiérou filmu o projektu, na kterou dobrovolníci zvou širokou veřejnost.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…