Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Připravte si dalekohledy a ochranné brýle. Letošní rok nám na obloze přichystá nevídanou podívanou

Letošní rok k nám bude v počtu pozorovatelných astronomických úkazů na obloze opravdu štědrý. Již v únoru budeme moci na noční obloze sledovat Jupiter, největší planetu naší sluneční soustavy. Krátce nato se dočkáme částečného zatmění Slunce. V květnu se nám v plné své kráse představí další planeta obřích rozměrů, Saturn. Koncem prázdnin rozzáří noční oblohu tisíce drobných meteoritů. Přehlídku nejvýznamnějších astronomických událostí tohoto roku pak koncem září završí úplné zatmění Měsíce.

V tomto roce si můžeme bezesporu gratulovat. Čekají nás dvě neobvyklé astronomické události, které se odehrají v rozmezí zhruba půl roku. Především v případě částečného zatmění Slunce se můžeme radovat, že k němu budeme otočeni takříkajíc čelem a budeme moci vše sledovat z naší rodné vlasti. Ne vždy míváme takové štěstí. Ke zmiňované události dojde 20. března, kdy do pomyslné přímky mezi Sluncem a Zemí vstoupí Měsíc.

V okamžiku největšího zatmění, které je očekáváno v 10:46 našeho času, bude Měsíc svým objemem zakrývat přes 70 procent slunečního disku. Každý, kdo by si přál vidět celých 100 procent z tohoto velkolepého představení, se bude muset vypravit do oblasti Severního moře. Tam se zrakům všech přihlížejících na necelé tři minuty Slunce schová úplně. Na další zatmění obdobného charakteru si ovšem v našich zeměpisných šířkách budeme muset pár let počkat. Stane se tak opět až v roce 2026.

Zatmění Měsíce oproti tomu proběhne v plné své kráse. Stín Země zahalí celý povrch Měsíce 28. září ve 4:11 ráno. Budeme si tak muset hodně přivstat. Další úplné zatmění nás čeká za další 3 respektive 4 roky. Ovšem zatměním Slunce a Měsíce letošní program nekončí. Během roku budeme moci na noční obloze pozorovat dvě největší planety naší soustavy, Jupiter a Saturn. Umožní nám to jejich příhodná poloha ve sluneční soustavě. Naše Země se bude nacházet mezi Sluncem a zmiňovanými planetami, proto sluneční svit jasně rozzáří jejich siluety na hvězdném nebi. Jupiter se na noční obloze objeví v průběhu února, Saturn následně o tři měsíce později.

Od poloviny července si při pozorování nočního nebe jistě nejednou vzpomeneme na nevyřčená přání v souvislosti s padajícími hvězdami. Intenzita meteorického roje, tzv. Perseidů, bude postupně sílit, až 13. srpna dosáhne svého maxima. V těchto dnech bude zářícími meteory obloha doslova posetá. Skvělých příležitostí ke sledování složitého soukolí vesmíru bude tento rok opravdu spousta. Stačí si jen naplánovat, jak tyto okamžiky prožijeme. Zda si je vychutnáme sami nebo v přítomnosti někoho blízkého.

 

lidovky.cz, Oldřich Večeřa

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…