Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Po pěti stech letech je přístupná rozhledna Orlík u Humpolce

Orlík u Humpolce v Kraji Vysočina nabízí návštěvníkům pohled ze středověké věže hradu Orlík. Lidé se tak mohou přijít podívat na krajinu přímo z rozhledny, jež je součástí hradu, který je lidem přístupný znovu po pěti stech letech.

Nová rozhledna se nachází v místě „zubu“ kdysi poškozené stavby.Věž, která je 22 metrů vysoká, byla otevřena začátkem listopadu. Netrvalo dlouho a během dvou hodin se na točitém schodišti o 104 schodech, prostřídala více než stovka lidí. O stavbu rozhledny se postaralo město Humpolec, které do ní investovalo 2,5 milionu korun.

Jedná se o historickou událost, protože z hradu naposledy někdo koukal do krajiny před 500 lety. Kvůli přilehlému lesu ale ze zříceniny nebylo vidět do okolí, dnes se z ní otevírají výhledy na Javořici i Křemešník. Věž by měla být otevřená v listopadu o víkendech a to vždy od 10. do 16. hodiny. Za nepříznivého počasí si ale správa hradu vyhrazuje právo vstup uzavřít, protože by podmínky neumožňovaly bezpečný výstup nahoru.

Návštěvníci se ale nemusejí obávat, že by nepoznali, kdy je věž otevřená a kdy zase ne. Správci hradu na svých webových stránkách upozorňují, že otevřenou rozhlednu lidé poznají už na první pohled, a to pokud je vyvěšený červený prapor se znakem prvních majitelů hradu pánů z Dubé.

Již v minulosti byl vypracován návrh na záchranu této středověké zříceniny, o který se město také zajímalo. Dalším krokem byla úvaha nad zřízením vyhlídky mimo hradní areál na Havlově kopci. To se ale ukázalo jako komplikované kvůli majetkovým vztahům.

FOTO: Oldřich Vacek

Nikola Halmová

Související články

Zaručeně zlepší den

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…