Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Plzeňští radní podpořili projekt sdílených kol ve městě

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Fenomén bikesharingu se už rozšířil i do Plzně. Místní sdílení kol zde začalo fungovat v loňském roce, ten letošní odstartovalo nejen s velkými plány, ale i s finanční podporou od města.

„Plzeň a zejména její centrum je svou strukturou a velikostí vhodná pro městskou cyklodopravu, velkým přínosem je i šetrnost této dopravy vůči životnímu prostředí. Komunita využívající tento druh dopravy se stále zvětšuje, městská cyklistika se stává trendem,“ uvedl Petr Náhlík, plzeňský náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Radní města se rozhodli podpořit bikesharing v Plzni částkou 190 400 korun. Přesně o takovou sumu žádala organizace Kolemplzne.cz pro svůj projekt. Poskytnuté finance použije sdružení na nákup 35 nových kol i na úhradu nezbytného servisu a oprav. Část peněz možná poputuje také na rozvoj aplikace či webových stránek, což jsou prvky pro fungování projektu nezbytné.

Projekt Kolemplzne.cz vznikl v loňském roce, kdy zároveň rozmístil ve městě prvních 50 kol, která vyzkoušelo přes dvě stě uživatelů. Cílem pro rok 2016 je tento počet zčtyřnásobit. K tomu může pomoct i zmíněná podpora od města. Projekt ještě musí schválit místní zastupitelstvo.

Sdílená kola jsou k dispozici neustále – 24 hodin denně, 7 dní v týdnu – ovšem pouze v teplých měsících, tedy od března do listopadu. Uživatelé si mohou vybrat mezi měsíčním a ročním tarifem, který stojí sto, respektive šest set korun. Bikesharing úspěšně funguje i v dalších krajských městech, například v Praze, Brně, Olomouci či Hradci Králové.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…