Olomoučtí vědci hlásí úspěch. Smrky pracují s fotosyntézou jinak než ostatní rostliny

Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Dvojice biofyziků z Olomouce hlásí převratný objev, o němž se debatuje i mezi světovými vědci. Podařilo se jim zjistit, že jehličnaté stromy postrádají důležitou věc – jedná se o dva světlosběrné proteiny. Díky tomu se zásadně liší od ostatních suchozemských rostlin.

Petr Ilík společně s kolegou Romanem Kouřilem učinili zásadní objev náhodou, když pracovali na úplně jiném projektu. „Bylo to opravdu nečekané, protože vědecká komunita počítá s tím, že tyto dva proteiny jsou u všech suchozemských rostlin,“ vysvětluje nečekaný objev Petr Ilík. O oba světlonosné proteiny přišly smrky nejspíše při globální katastrofě známé jako Great Dying, které postihlo naší planetu před více než 250 miliony lety.

„Tehdy vybuchl na Zemi nějaký supervulkán a zásadně se tím změnily podmínky života. Tehdy vymřelo přibližně 70 procent všech biologických druhů,“ popisuje historické události Ilík. Olomouckým vědcům nyní zbývá odhalit, proč smrky tyto proteiny nemají. „Zřejmě rostly na světlých místech. S větším světlem rostliny tvorbu proteinů potlačují. Určitě to má pro smrky nějakou výhodu, příroda nedělá nic zbytečně,“ vysvětluje Roman Kouřil.

Zdroj: rozhlas.cz

Autor článku

Michal Bělský