Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová kampaň naučí školáky připravovat si zdravou svačinu

Kampaň zvaná Jídlo a pití hrou je zaměřená na stravovací návyky českých školáků. Účelem je naučit děti poznat škodlivé látky obsažené v potravinách. Zapojením dětí do přípravy nutričně vyvážených svačin chce spolek Zdravá strava do škol bojovat proti trendu dětské obezity.

Celý postup programu spočívá v rozdělení dětí do skupin, ve kterých se snaží podle připravených receptů nachystat zdravé svačiny. Ostatní účastníci včetně učitelů tyto výtvory poté hodnotí a bodují. Nejlepší svačina je zařazena do nabídky ve školní kantýně.

V rámci této kampaně jsou ve spolku, jenž se skládá z rodičů a žáků, také výživový poradci, nutriční terapeuti a další odborníci na zdravý životný styl. Aktuální školní rok je prvním ročníkem kampaně, která má za cíl pokrýt do jeho konce velká města a zároveň do programu zapojit co nejvíce škol.

Jitka Palátová, která tyto zdravé dny řídí, zmiňuje, že děti si raději koupí zdravou svačinu, pokud ji znají, protože se na její tvorbě podílely a ví, že jim bude chutnat. Zároveň se děti učí, jak důležité je sledovat složení potravin, a že kvalita je taktéž důležitá při sestavě zdravého jídelníčku. „S dětmi otáčíme obaly a díváme se na složení. Děti zjišťují, že existují různé přidané látky, barviva, ale i různé aroma. Samy zjistí, že je lepší, když je jogurt ochucený opravdovou jahodou, než když je v něm chemická látka, který chutná po jahodách,“ popsala práci s dětmi pro idnes.cz Palátová.

Ve spolupráci s vedením školy a rodiči se chce projekt zasadit i o změnu surovin ve školních bufetech. Bufety se ale brání tím, že nechtějí prodělávat na svačinách, které si děti nekoupí. Jenže zrovna přeslazené limonády, přesolené brambůrky anebo barevné sladkosti, které školáci s oblibou kupují, jsou podle odborníků ten největší problém školního stravování.

Obezitoložka Jitka Kytnarová zmiňuje, že méně než padesát procent českých dětí jí každý den ovoce a zeleninu. Naopak více jak třicet procent dětí konzumuje denně sladkosti a pije slazené nápoje. Zakladatelka projektu Ivana Bednářová Častvajová dříve pro server doplnila, že klíčové je tedy vzdělání dětí, které si uvědomí, jak problematické může být, pokud si tyto potraviny budou stále kupovat a dodává, že projekt je běh na dlouhou trať. O zlepšení stravovacích návyků se snaží i Ministerstvo školství. Na jaře roku 2015 by měla vejít v platnost vyhláška upravující stravovací normy, které doposud znemožňovaly stravování dětí se speciální dietou.

 

FOTO: Bodování svačin ZŠ Strossmayerovo náměstí, Praha, zdroj: nutricentrum.cz

idnes.cz, Nikola Halmová

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…