Muž vysazuje stromy takřka denně už po dobu 37 let

Zdroj fotografie: Reprofoto Youtube

Muž, který sázel stromy. To není jen název populární knihy, tato věta také shrnuje životní příběh Jadava Payenga. Ten si ze sázení stromů vytvořil nejen koníček, ale i celoživotní poslání, které má navíc úžasné výsledky.

Vysazovat stromy začal Payeng v roce 1979 ve věku šestnácti let. Tenkrát byl součástí projektu zaměřeného právě na sadbu v indické oblasti Jorhat. Po pěti letech projekt skončil, muž se ale rozhodl ve své práci pokračovat se záměrem vytvořit na daném místě les. A to se mu také podařilo.

Payeng uznává, že zprvu byla jeho práce časově náročná, to se ale postupem času změnilo, neboť mohl začít využívat semínka, která plodily jeho vlastní stromy. Jeho les se s přibývajícími roky nejen úctyhodně rozrostl, ale také zabydlel. Část roku zde žije více než sto slonů, vyskytují se tu také nosorožci nebo tygři.

V současnosti má Molai Forest rozlohu 550 hektarů. Jen pro srovnání – newyorský Central Park zaujímá plochu 341 hektarů. O Payengově příběhu byl dokonce natočen dokument. Muž je dokonalým příkladem toho, že i jeden člověk může dokázat úžasné věci a zapříčinit velkou změnu. O své činnosti říká: „Stromy budu vysazovat až do posledního dechu“.

Autor článku

Kristýna Motlová