Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidé ušetří díky technologiím pro úsporné budovy z dílny ČVÚT

Univerzitní výzkum na ČVÚT má blízko k praxi. Zdroj: www.uceeb.cz

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVÚT brzy pošle na trh tři nové technologie. Novinky se budou využívat mezi energeticky úspornými stavebními technologiemi a na trhu produktů přátelských k životnímu prostředí.

Lidé budou moci brzy ušetřit díky třem produktům, které ČVÚT vyšle na trh. Jedná se o lehký obvodový plášť, vibrolisované betonové prvky s příměsí cihelného prachu a o technologii rekuperace tepla pomocí nízkoteplotní jednotky ORC.

„Akademikům se často vyčítá, že dělají výzkum pro výzkum. Tento projekt ale ukazuje, že univerzity mají k reálnému životu daleko blíž, než si široká veřejnost často myslí,“ uvedl ředitel Univerzitního centra Lukáš Ferkl. Projekt v hodnotě přes třiatřicet milionů korun začal v roce 2013 a v současné době se chystá prodej jeho prvních licencí. Cílem bylo dovést na trh ty nejlepší ze šesti pilotních projektů.

Nyní čekají produkty na podpis licenční smlouvy. Všechny zmíněné novinky mají potenciál ovlivnit trh energeticky efektivních a environmentálně přátelských technologií ve stavebnictví. Univerzitní centrum energeticky efektivních budov se snaží podporovat výzkumníky a usnadnit přechod od základního výzkumu k tržnímu uplatnění jimi vyvinutých technologií. Centrum se také prezentuje na řadě veletrhů a díky projektu se mu podařilo vytvořit síť kontaktů pro další technologickou spolupráci.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…