Izraelci testují revoluční metodu léčby přerušené míchy

Naději pro ochrnuté v důsledku přerušené míchy přináší revoluční léčba, za níž stojí izraelští vědci. Funkci míchy experti z Telavivské univerzity a Izraelského technologického institutu obnovují pomocí kmenových buněk, úspěšní byli u čtyřiceti procent testovaných zvířat.

Na místo přerušení míchy vědci umístili kmenové buňky dospělého člověka ve speciální biologické konstrukci. Zraněné místo se tak podařilo obejít a pokyny z mozku dostat do zbytku těla. „Bylo úžasné vidět, že zvířata začala po dvou nebo třech týdnech znovu chodit. Začala chodit téměř normálně,“ uvedla profesorka Shulamit Levenbergová z Izraelského technologického institutu.

Ke klinickému testování na lidech povede ještě dlouhá cesta, přesto je naděje, že by nová léčba mohla zraněné vysvobodit z kolečkového křesla. Léčbu by bylo ale nutné podstoupit bezprostředně po zranění. „Naší vizí je, že na operačním sále budou zmražené buňky, které budou po přijetí pacienta s kompletně přerušenou míchou transplantovány do místa zranění a snad pacienta uzdraví,“ říká profesor Daniel Offen z Telavivské univerzity.

 

Zdroj: Česká televize

Autor článku

Anna Silná