Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hry na chodník vracejí do ulic skákacího panáka i hrající si děti

2 minuty radosti
Autor fotografií: Martin Grobař

Kdy jste si vy nebo vaše děti naposledy zaskákali panáka? Hra, jež byla dříve nedílnou součástí dětství, nemá zpravidla v repertoáru dnešních dětí prostor. Přinést tuto i další podobné aktivity do ulic se snaží Tereza Vašnovská se svým projektem Hry na chodník.

„Nabízíme prostor pro hry, soutěživost, lumpárny, rozvíjení se a seznamování. Hodně složitá nabídka je postavená na vlastně jednoduchém produktu – malujeme hřiště,“ představuje Vašnovská  ve zkratce svůj projekt, který založila v loňském roce.hry_na_chodnik_paskov_1

První hřiště bylo v rámci projektu namalováno před Základní školou Paskov, postupně se ozývají zájemci z dalších měst. Ohlasy jsou především pozitivní.  „Možná i díky našemu vlastnímu nadšení zatím narážíme jen na naprosto pohodové lidi, kteří v malovaných hřištích vidí velký potenciál,“ říká zakladatelka.

 

Velkou výhodou malovaných her je jejich dostupnost. Vzniknout mohou takřka kdekoliv – od městských chodníků po nevyužité betonové plochy. Jejich realizace je navíc rychlá, nekomplikovaná a v porovnání s dětskými hřišti podstatně levnější. „Dáváme městům alternativu – jedno velké hřiště za miliony nebo hry doslova na každém rohu za zlomek ceny,“ vysvětluje autorka.

panák-1

Aktuálně má společnost v nabídce zhruba dvě desítky her, nové přibývají neustále. Zaměřují se na pohyb, rozvíjení hrubé motoriky, logiku i zlepšování slovní zásoby. Největší pozornost spontánně přitahuje právě klasický skákací panák. „Až ve druhé vlně se zkoumají náročnější hry. Moje nejoblíbenější hra je Člověče, nezlob se. Dala jsem si za cíl v nějakém městě zorganizovat turnaj pro dospělé,“ poodhaluje Vašnovská.

Autorka projektu věří, že se začínající sezonou budou hry na chodnících jen přibývat.  Dokonce se rýsuje spolupráce na hře zaměřené na finanční gramotnost. „Naším cílem je zaplnit města hrami, které děti zase dostanou ven od počítačů,“ shrnuje záměr projektu.

Související články

Rozhovor

Školní jídelny potřebují reformu, s tím by mohl pomoci nový projekt Máme to na talíři a není nám to jedno

Byznys

iKid KPMG dává šanci mladým inovátorům

Inspirace

Sexuální výchova jednoduše přes web

Rozhovor

I handicapované děti a dospělí mohou být pohádkovými hrdiny

Zaručeně zlepší den

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…