Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dětské univerzity si v Česku získávají stále větší oblibu

Zdroj: archiv ČVÚT

Stát se v osmi letech na několik dní studentem vysoké školy a strávit hodiny v aulách mezi experty je, zdá se, snem mnoha českých školáků. Dětské univerzity se v České republice rozrůstají a zájem dětí z prvních a druhých stupňů základních škol se zvyšuje. Nově pro děti otevřelo své brány i ČVUT v Praze.

Cílem dětských univerzit je představit vysokou školu jako inspirativní místo, které je prostorem pro poznávání světa a přemýšlení, a kde je možné na učení nahlížet jako na zajímavou a obohacující činnost. V současné době tuto možnost dětem nabízí mnoho českých univerzit, buď ve formě příměstských táborů, nebo víkendových lekcí po celý školní rok.

„Do dětské univerzity mě přihlásila mamka a mně se to moc líbilo. Nejvíc různé pokusy. Vůbec mi nevadilo, že musím do školy v sobotu, odchodila jsem všechny hodiny,“ řekla pro Muni devítiletá Nela z Hrušovan u Brna, která navštěvovala každou první sobotu v měsíci dětskou univerzitou Masarykovy univerzity. Organizátoři se snaží přizpůsobit přednášky i program dětem a zaujmout interaktivní formou studia.

Toto léto se poprvé se svojí dětskou univerzitou přidalo i České vysoké učení technické v Praze a lákalo především na zážitky. Děti si mohly vyzkoušet let letadlem na trenažeru, sestavení vlastního Lego-robota, jízdu na vozítku segway či tisk na 3D tiskárnách. Malí studenti si navíc po úspěšném absolvování odnesli z programu titul Malý bakalář (Bc. jr.) či Malý inženýr (Ing. jr.).

Některé dětské univerzity mají na příští školní stále kapacitu, takže pokud máte doma vzdělání chtivé dítko, neváhejte ho přihlásit.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 2 000 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…