Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chytrá města budoucnosti. Města sdílení

Amsterdam je prvním evropským městem sdílení. Mnozí obyvatelé Amsterdamu věří, že sdílená ekonomika (sharing economy) je základním faktorem zajišťujícím prosperitu i udržitelnost společnosti a její kultury. Základní princip sdílené ekonomiky je vzájemný pronájem věcí, které člověk právě nevyužívá. Dle slov náměstkyně starosty a členky Rady pro ekonomické záležitosti, Kajsy Ollongren, je tento způsob hospodaření pro Amsterdamce velmi vhodná příležitost, která se navíc k jejich městu perfektně hodí.

Začátkem února byl Amsterdam jmenován jako první v Evropě takzvaným ,,Sdíleným městem“. Také jeho městský úřad zavedl jako první na světě předpisy kontrolující Airbnb, americkou společnost, která sdílenou ekonomiku zprostředkovává. Dle výzkumu si 84 procent obyvatel Amsterdamu přeje, stát se součástí ,,sdílené ekonomiky“. Podporu tomuto projektu již projevilo zhruba 35 nizozemských partnerů.

Do sdílenéekonomiky se může zapojit kdokoliv: od začínajících podniků, přes veřejné knihovny a komunitní spolky, až po zkušené firmy. Svoji účast zvažuje i největší holandská pojišťovna Achmea, dalšími ambasadory projektu jsou pak například Rockstar, Social Enterprise NL či samozřejmě město Amsterdam. Pojítkem všech těchto firem je společná vize, která může být dosažena různými způsoby a samozřejmě sdílení různých produktů.

,,Sdílené město“ založilo sdružení nazvané ,,shareNL“ (tedy sdílené Holandsko), které spřízněným firmám poskytuje nutné vzdělání či informace a navíc jim zajišťuje potřebné konexe, čímž redukuje jejich celkovou izolovanost na trhu.

Amsterdam je známý sdílením kol nebo automobilů, nyní jde mnohem dál. V posledních letech se stal zákazník extrémně důležitým a sdílená ekonomika je jedním ze způsobů, jak se díky jeho aktivnímu zapojení tomuto rostoucímu trendu přizpůsobit. Amsterdam je zdrojem hojnosti, a díky tomu má právě zde premiérový projekt ,,Sdíleného města“ vysokou šanci na úspěch. Jak projekt funguje třeba v Berlíně: www.sharingcityberlin.org

 

Gabriela Dittrichová

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…