Adamov a Blansko by měla spojit nová cyklostezka

Zdroj fotografie: pixabay.com

Adamov a Blansko by v horizontu několika let mohla spojit nová cyklostezka. Po roce 2020 by měla nahradit čtyřkilometrový nebezpečný úsek vedoucí po frekventované silnici směrem od Blanska na Brno. Stezka by měla vést od ČKD Blansko až k Novému hradu, kde se dá napojit na cyklostezku ke Svitavě.

Současná trasa vede přes silnici druhé třídy, i když je označená jako dálková cyklotrasa EuroVelo 9. „Existují pro tyto trasy určitá pravidla především z hlediska bezpečnosti, neměly by být vedeny přes frekventované silnice a značky s dopravním značením jsou jen provizorním řešením,“ řekla mluvčí kraje Monika Brindzáková. Trasa je v současnosti stále oblíbenější, spojuje Brno s Moravským krasem.

Původní plány na výstavbu z roku 2010 počítaly s rozpočtem 105 milionů korun a stezka měla vést dál od silnice mezi řekou a železnicí. Podle kraje by na přelomu let 2019 a 2020 mohla stavba získat povolení. Cyklotrasa EuroVelo 9 spojuje Baltské moře s Jaderským a je někdy nazývána jako Jantarová stezka. Jižní Moravu protíná přes Drahanskou vrchovinu, Moravský kras, dále pak podél Svitavy do Brna a přes Židlochovice a Pasohlávky až do Lednice a Břeclavi, kde odbočuje na rakouskou stranu.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Michal Bělský